10-14 Nisan Haftası Veri Gündemi: Piyasaları Yurt İçinde Önemli Veriler Dışarda Hareketli Bir Hafta Bekliyor

Yeni haftada takvimde yurt içinde önemli veriler bulunuyor; yurt dışı piyasaları da ‘Paskalya’ tatili nedeniyle kısa ama hareketli bir hafta bekliyor.

Yurt içinde öne çıkan veriler ödemeler dengesi, iş gücü istatistikleri, sanayi üretimi ve perakende satışlar olacak. Hazine’nin takviminde de 3 ihale bulunuyor.

Yurt dışında ABD’den tüketici fiyatları, perakende satışlar, sanayi üretimi, Michigan tüketici güven endeksi, Almanya’dan final tüketici fiyatları, Çin’den tüketici ve üretici fiyatları, Euro Bölgesi’nden Sentix, sanayi üretimi, perakende satışlar, İngiltere’den GSYH, sanayi üretimi, ticaret verileri yakından takip edilecek.

ABD Merkez Bankası(Fed) FOMC toplantı tutanakları, Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘Bahar Toplantısı’, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) aylık raporları da takvimde yer alıyor.

Bu haftanın izlenecek faiz kararları Kanada ve Güney Kore merkez bankalarından gelecek.

10 Nisan Pazartesi yurt içi piyasalarda gündem, TCMB ödemeler dengesi raporu ile başlarken, cari denge yılın ilk ayında 9,85 milyar dolar açık ile tarihi zirvesini görmüştü (10.00). TÜİK, aynı dakikalarda iş gücü istatistiklerini, İSO ve IHS Markit işbirliğinde Türkiye ihracat iklimi endeksi açıklanacak.

Yurt dışı gündemde, haftanın ilk izlenecek verisi Japonya’nın cari işlemler dengesi olacak. Avrupa’da birçok piyasa ‘paskalya’ nedeniyle kapalı olurken, ABD’de toptan stok ve satış rakamları açıklanacak (17.00).

11 Nisan Salı yurt içinde, TÜİK, sanayi üretimi rakamları açıklanacak (10.00).

Küresel piyasalarda, analistler Çin’den gelecek önemli verilere odaklanacaklar; tüketici ve üretici enflasyonu rakamları açıklanacak. 

Sentix tarafından Euro Bölgesi yatırımcıları arasında düzenlenen anketin sonuçlarını yansıtan, yatırımcı güven endeksi açıklanacak.

ABD’de küçük işletmelerin durumunu en iyi yansıtan endekslerden NFIB küçük işletmeler iyimserlik endeksi açıklanacak (13.00). Meksika’nın sanayi üretimi rakamları yayımlanacak. Latin Amerika’nın en önemli göstergelerinden olan Brezilya’nın enflasyon rakamları gelecek. Ülkede enflasyon en son aylık yüzde 0,84 artarak, yıllık yüzde 5,60 seviyesinde açıklandı (15.00). IMF, ‘Global Ekonomik Görünüm’ raporunu açıklayacak (16.00).

12 Nisan Çarşamba yurt içi piyasalarda, TÜİK, perakende satış, ciro endeksleri ve dış ticaret endeksleri verilerini yayımlayacak (10.00).

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Hindistan’ın enflasyon ve sanayi üretimi rakamları açıklanacak (15.00).

Öne çıkan bir verinin olmadığı Avrupa’dan sonra, günün beklenen verisi ABD’nin enflasyon rakamları olacak. Tüketici fiyatları en son aylık yüzde 0,4 artış gösterirken, yıllık yüzde 6,0 oldu. Yıllık bazda son 8 aydır enflasyon aşağı yönlü trend izliyor (15.30).

Günün faiz kararı Kanada Merkez Bankası tarafından açıklanacak (17.00).

ABD Merkez Bankası(Fed), 21-22 Mart tarihli FOMC toplantı tutanaklarını ve ABD Hazinesi, bütçe rakamlarını açıklayacak. Bütçe en son 262 milyar dolar açık vermişti (21.00).

13 Nisan Perşembe yurt içi piyasaların gündeminde, TCMB, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu verilerini, kümes hayvancılığı ile süt ve süt üretimi verilerini, 2021 yılına ilişkin taşıt-kilometre istatistikleri bültenini yayımlayacak (10.00). BDDK ve TCMB de haftalık verilerini açıklayacak (14.00/14.30).

Yurt dışı piyasalarda, Güney Kore Merkez Bankası(BoK), faiz kararını açıklayacak (03.50).

Avrupa piyasaları Hollanda’nın final enflasyon rakamlarıyla güne başlarken, bir başka final enflasyon rakamı da Almanya’dan gelecek (09.00). Piyasalar aynı saatte İngiltere’den gelecek verilere de odaklanacak; ticaret, GSYH, sanayi, hizmet ve inşaat üretimi verileri ekranlara düşecek. İtalya’nın sanayi üretimi rakamları açıklanacak (11.00).

ABD’de bir gün önce açıklanan tüketici enflasyonunun ardından gözler bu kez üretici fiyatlarında olacak. Üretici fiyatları en son piyasaları şaşırtan bir şekilde aylık yüzde 0,1 gerileyerek, yıllık yüzde 4,6 seviyesine düştü (15.30).

14 Nisan Cuma günü yurt içinde TCMB, kısa vadeli dış borç istatistiklerini, TÜİK, tarım ürünleri üretici fiyatlarını duyuracak (10.00).

Yurt dışı piyasalarda günün ilk saatlerinde Yeni Zelanda’dan imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve yabancı ziyaretçi sayıları gelecek. Avrupa güne Almanya’dan gelecek tarım üretici fiyatları ve toptan fiyatlar verileriyle başlayacak (09.00).

ABD’de günün ilk izlenecek verileri perakende satışlar ve ithal-ihraç fiyatları olacak (15.30). Aynı saatte Kanada’dan imalat satış ve stok verileri takip edilecek. ABD’nin sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı rakamları yayımlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir