2 ülkeyle daha pasaportsuz seyahat devri başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Bosna Hersek’te sıcak karşılama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu üyeleriyle baş başa ve heyetler ortası görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Balkan tıbbımızın birinci durağı olan Bosna Hersek’te bulunmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Dışişleri Bakanlıklarımız tarafından yapılan ortak açıklamalar üzerine, siyasi, askeri ve ekonomik bağlantıların ötesinde sahip olduğumuz bağlar münasebetlerimizin sağlam temelini oluşturuyor. Görüşmelerde münasebetlerimizi daha da ileri düzeylere taşımak için atabileceğimiz adımları ele aldık.

Bosna Hersek 2 Ekim’de yapılacak bir seçime hazırlanıyor. Seçim arefesinde bu türlü bir seyahati gerçekleştirmek bizler için de farklı bir memnunluk vesilesi. Seçim sonuçlarının tüm Bosna Hersek için şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bosna Hersek’teki mevcut problemlerin aşılması hedefiyle Türkiye olarak elimizden geleni yapmakta hazır olduğumuzu bir sefer daha tekrarlıyorum. 876 milyon dolara ulaşan ikili ticaretimizi geliştirmek emeliyle neler yapabileceğimizi ele aldık. Saraybosna-Belgrad otoyolu projesine büyük ehemmiyet veriyoruz.

BOSNA HERSEK VE SIRBİSTAN’A KİMLİK KARTIYLA SEYAHAT DÖNEMİ

Bu projeyi sırf bölge ülkeleri değil bölge halklarını da birbirine bağlayacak bir proje olarak değerlendiriyorum. Türkiye olarak Bosna Hersek’e yönelik kalkınma yardımlarımızı sürat kesmeden sürdürürken bir yeni adımı kimlik kartlarıyla Bosna Hersek-Tükiye ortasındaki gidiş gelişleri yapabilme kararını da verdik. Bundan bu türlü Bosna Hersek’ten Türkiye’ye, Türkiye’den Bosna Hersek’e kimlik kartıyla seyahat yapılabilecek. Yarın birebir halde Sırbistan ile de muahedeyi imzalayacağız. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*