AB: Türkiye’yi takdir ediyoruz

Avrupa Birliği (AB) Türkiye’nin liderliğinde Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde imzalanan tahıl muahedesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell’in ofisinden yayınlanan resmi açıklamada,Avrupa Birliği, Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından bugün İstanbul’da imzalanan ve Ukrayna’nın tahıl ihracatı için Karadeniz’in önündeki manileri kaldırma mutabakatlarını memnuniyetle karşılıyor. Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının neden olduğu global besin güvensizliğinin üstesinden gelme gayretlerinde ileriye dönük kritik bir adımdır. denildi.

“Bu muahede fırsat sunuyor”

Açıklamanın devamında,Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz ve haksız askeri saldırganlığı, global çapta yıkıcı bir tesir oluşturuyor. Rusya, Ukrayna’nın tarım ve ulaşım altyapısını ve ekipmanını taammüden yok ediyor, yakıt kıtlığına neden oluyor ve Ukrayna limanlarına pürüz olarak ve Ukrayna tahılını yağmalayarak dünya çapında besin tedarik zinciri meselelerine neden oluyor. Rusya aslında dünya çapında milyonlarca insan için besin güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Mevcut mutabakat, bu olumsuz gidişatı bilakis çevirmek için bir fırsat sunuyor.ifadelerine yer verildi.

“Türkiye’yi takdir ediyoruz”

AA’nın haberine nazaran, AB tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin gayretleri takdir edilerek, Türkiye’yi de bu muahedeye aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki değerli rolünden ötürü takdir ediyoruz” tabiri kullanıldı. Açıklamanın sonunda ise AB’nin sürece dayanak olduğu bildirisi verilerek, “BM kuralı uyarınca, AB, Rus liderliği tarafından kasıtlı olarak başlatılan bu savaşın sonuçlarının ele alınmasında BM Genel Sekreteri ile birlikte çalışmaya ve onu desteklemeye devam edecektir. denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*