ABD çatışmayı Karadeniz’e taşıyacak: Ukrayna’ya Harpoon füzesi vermeye hazırlanıyor

ABD’de Biden idaresinin, Karadeniz’deki Rus ablukasını kırmaya yardımcı olmak gayesiyle, Ukrayna’ya Harpoon ve NSM (Naval Strike Missile) füzeleri göndermeyi planladığı bildirildi. Milletlerarası haber ajansı Reuters’ın, Biden idaresinden ismini açıklamadığı üç yetkiliye dayandırdığı haberine nazaran, füzelerin direkt Kiev’e mi sevk edileceği yoksa Avrupalı bir müttefik aracılığıyla mı nakledileceği konusunda görüşmeler sürüyor. Biden idaresinin harekete geçtiğini belirten kaynaklar, Harpoon ve NSM’nin Rus gemilerinin ablukasını kaldırabileceğini söz etti. Fakat Ukrayna’ya verilen bu takviyenin, Karadeniz’deki hassas dengeyi sarsmasından kaygı ediliyor. Daha evvel Rusya’nın Karadeniz’deki amiral gemisi Moskova, Ukrayna ordusunun elindeki hudutlu sayıdaki füzeyle batırılmıştı.

MİSİLLEME TEHLİKESİ

Biden idaresinin göndereceği füzeler ortasında, Boeing şirketinin ürettiği Harpoon füzesi ile Raytheon Technologies tarafından üretilen NSM füzesi yer alıyor. Reuters’ın haberine nazaran, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Batılı destekçilerinin Harpoon yahut emsal yeteneklere sahip öteki füzeler göndermeleri için nisan ayından beri görüşmeler yapıyordu. Lakin Batılı ülkelerin, Ukrayna’ya verilen Harpoon’un bir Rus gemisini batırması halinde, Moskova’nın misillemesinden korktuğu ve bu sebeple Kiev’e bu cins silahları sağlayan birinci ulus olmaktan kaçındığı belirtiliyor. Ajansa konuşan kaynaklar, ABD’nin bu türlü bir çekincesi olmadığını ve öteki devletlerin de Washington’ı takip etmesinin beklendiğini kaydetti.

20 RUS GEMİSİ MEVCUT

İngiliz Savunma Bakanlığı datalarına nazaran, denizaltılar da dahil olmak üzere Karadeniz’de yaklaşık 20 Rus gemisi bulunuyor. ABD’li yetkililer, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip 12 ila 24 Harpoon gemisavar füzesinin Rus gemilerini tehdit etmek için kâfi olacağını ve Moskova’yı ablukayı kaldırmaya ikna edebileceğini düşünüyor. Lakin askeri uzmanlar, Ukrayna limanlarına yönelik ambargoyu kırmak gayesiyle verilen takviyenin, Karadeniz’deki hassas dengeyi sarsacağını ve bölgede daha geniş bir çatışmayı körükleyebileceğini belirtiyor.

MOSKOVA TEDBİR ALACAK

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise medyada yer alan “ABD Ukrayna’ya Harpoon gemisavar füzeleri verebilir” haberlerine ait, sevkiyatın takip edildiğini ve gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi. Dün yaptığı basın açıklamasında Peskov, ABD’nin Ukrayna’ya gemisavar füzeleri tedarik etme niyetinin yeni olmadığını belirterek, “Ukrayna’ya Batı’dan çok sayıda silah geliyor. Bu mevzudaki halimizi biliyorsunuz, bir değişiklik yok. Ordumuz tüm bu teslimatları çok dikkatli bir halde izliyor ve bu bahiste önleyici önlemler alıyor” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*