Adnan Oktar davasında orta karar açıklandı: Sanıkların tutukluluğuna devam

Adnan Oktar ve kümesine yönelik kararın İstinaf Mahkemesi tarafından usulen bozulmasının akabinde yine görülen davada mahkeme orta kararını açıkladı. Mahkeme, Adnan Oktar’ında ortalarında bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, mütalaasını hazırlaması için belgeyi duruşma savcısına gönderdi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan birinci duruşmaya Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu tutuklu sanıklar getirildi. Salonda kimi tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda izleyici de takip etti.

TUTUKLU SANIKLARDAN TAHLİYE TALEBİ

Duruşmada tutuklu sanıklar tahliyelerine yönelik savunma yaptı. Sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundular. Sanık avukatları da müvekkillerinin üzerlerine atılı cürümleri gerçekleştirmediklerini, evrakta bulunan kanıtların adapsız toplandığını sav ederek tahliyelerini istedi.

TUTUKLU SANIKLARIN TUTUKLULUK HALİ DEVAM

Mahkeme heyeti, sanık savunmalarının akabinde orta kararını açıkladı. Heyet, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, bir kısım tutuksuz sanıkların isimli denetim kurallarının kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu kıymetlendirerek, reddine karar verdi.

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCIYA GÖNDERİLDİ

Heyet, aktif pişmanlıktan yararlananların sözlerinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına göndererek gereğinin yapılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, mütalaasını hazırlaması için belgeyi duruşma savcısına göndererek, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, ‘örgüt yöneticisi’ olmak kabahatinden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Hatası, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya farklı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti. Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” hatasından 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe muhalif mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen ölçülerde mahpus cezası vermişti. Aktif pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” cürmünden 11 ay 7’şer gün mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı. Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı. Sanıklardan 3’ünün tüm hatalardan beraatına hükmeden mahkeme, sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti. Bir kısım sanıkların kimi kabahatlerden beraatını kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli kabahatlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise ortalarında Oktar ve 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında lokal mahkemece verilen kararı metottan bozmuştu. İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri müddet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti. Alınan kararda Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Cürmü, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti. Kararda; Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Cürmü, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk halinin devamına hükmedilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti. İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yine itirazda bulunmuştu. Kelam konusu itirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” cürmünden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasına hükmetmişti. Haklarında yakalama kararı çıkartılan 61 sanıktan 50’si gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava evrakı birinci derece mahkemesine gönderilmişti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*