Avrupa’nın en ucuz akaryakıtı Türkiye’de

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle tedarik zincirindeki aksaklıklar ve yetersiz ham petrol üretimi, fiyatlarda dalgalanmalara yol açıyor.

Son periyotta yükselişte olan akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yeni bir tespitte bulunuldu.

“Bugün Avrupa’nın en ucuz akaryakıtını satıyoruz”

Çanakkale’de bir açılış törenine katılan Opet İdare Heyeti Kurucu Lideri Fikret Öztürk, Avrupa’nın en ucuz akaryakıtının Türkiye’de olduğunu söyledi.

Geçmiş yıllardaki fiyatlarla bugünü karşılaştıran Öztürk, “Bundan 15 sene evvel biz, Avrupa’nın en değerli akaryakıtını satıyorduk. Bugün ise Avrupa’nın en ucuz akaryakıtını satıyoruz.” dedi.

“O vakit yüzde 50 ile yüzde 70 ortasında ÖTV ödeniyordu”

Akaryakıt fiyatının memleketler arası petrol, dolar ve vergi fiyatlarından oluştuğunu lisana getiren Öztürk, “Neden o vakit Avrupa’nın en değerli akaryakıtını satıyorduk? Zira o vakit yüzde 50 ile yüzde 70 ortasında, özel tüketim vergisi dediğimiz ÖTV ödeniyordu.” tabirlerini kullandı.

Öztürk, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Benzin ve motorin fiyatlarını düşürmek bizim elimizde değil”

“Bugün gelirken baktım, akaryakıtta yüzde 10, motorinde yüzde 7,7 vergi ödeniyor. Yani akaryakıt ve motorin fiyatlarını düşürmek bizim elimizde değil. Devletin elinde değil. Yöneticilerin elinde değil.

Biz hesaplarken daima uluslarası fiyatlara nazaran hesaplıyoruz. 15 sene evvel de dolarla, euroyla hesaplanıyordu, bugün de dolarla euroyla hesaplanıyor. O gün de doları, euroyu Avrupa ülkeleri kazanıyordu, bugün de onlar kazanıyor.

“Almanya bile vergileri bizden daha fazla alıyor”

O gün de TL kazanıyorduk, bugün de TL kazanıyoruz. Münasebetiyle inşallah ülkemiz güçlü olur. Güçlü epeyce vergileri düşürürüz.

Şu anda bizden çok çok güçlü dediğimiz Almanya bile vergileri bizden daha fazla alıyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*