Bakan Varank: Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini arttırmak istiyoruz

Türkiye Açık Kaynak Platformu ile Ekol 42’nin iş birliği sonucunda Türkiye’de 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okulları açıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akran öğrenmesi yoluyla yazılım öğreten Vadi İstanbul’daki 42 İstanbul’u ziyaret etti.

Bilgisayar başında kod yazan gençler, karşılarında Bakan Varank’ı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Gençlerle sohbet eden onların okul ve yazılımcılıkla ilgili görüşlerini dinleyen Bakan Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Burası, iştirakçi arkadaşlarımıza hiçbir eğitmen olmadan büsbütün oyunlaştırma ve proje modeliyle yazılım öğreten bir okul. Buradaki programları takip ederek birbirlerine yardımcı olarak bir yazılımcı olarak yetişiyorlar. Ortalama üç senede hiçbir yazılım bilgisi olmadan daha evvel bu işlerin eğitimini almamış beşerler buradan mezun olabiliyorlar. Biz bu okulları ülkemize geçen sene kazandırdık”

YÜZDE 90’INI İŞ BULUYOR

Daha sonra 42 okullarının ehemmiyetinden bahseden Bakan Varank kelamlarına şöyle devam etti:

“Bugün genç arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Daha evvel tatlı ısmarlama kelamı vermiştim. Onu yerine getirmiş oldum. Kendileriyle sohbet ettik. 42 okulları yenilikçi bir öğrenme metodu. Mezunları başarılı formda yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzde 90’lar düzeyinde iş bulduğunu daha evvelki deneyimlerden görebiliyoruz. Bu tip inovatif eğitim metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini arttırmak istiyoruz. 42 okulları da şimdiye kadar yüzümüzü ağartan bir çalışma oldu. Bu okulların en büyük özelliği hiçbir eğitmen olmadan büsbütün oyunlaştırma ve proje temelli bir formda yazılımı öğretmesi. Burada öğrenciler hem bu oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğreniyorlar. Birebir vakitte hoca olmadan kendi kendilerine bu işi öğreterek bir ortaya gelerek sorun çözerek yazılım öğreniyorlar. Sahiden inovatif bir metot. Bu okulları gençlerimizin önünü açmak için tasarladık. Hiçbir fiyat talep etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var.

Bu programı, Türkiye Açık Kaynak Platformu ile birlikte geliştirdik. Platformun büyük yazılımcı firma ortakları var. Küresel markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar da bu öğrencilerimizi birinci yıldan itibaren stajyer olarak bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin nitelikli eleman muhtaçlığını da bu formda sağlamış oluyoruz.”

BAKAN VARANK ÖĞRENCİLERE DANİLO ŞEF’İN YAPTIĞI TİRAMİSULARI İKRAM ETTİ

Bakan Varank, ziyaretin sonunda gençlere İtalyan tatlısı tiramisu ikram etti. Vadi İstanbul’da restoranı olan ünlü şef Danilo Zanna’nın özel tanımıyla yapılan tiramisuyu yaklaşık 150 gence servis eden Bakan Varank, Danilo Şef ile de manzaralı görüştü. Bakan Varank, “Tiramisuları ben ısmarladım. Yemekler de senden şefim.” derken Danilo Şef de “Hepsini ağırlayacağım, benim konuğum olsunlar” karşılığını verdi.

Bakan Varank’ın ziyaretine hayli sevinen gençler, bu ince hareket nedeniyle çok sevindiklerini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*