Bitcoin, SHIB Sert Düştü: Bu 2 Olay Çöküşü Derinleştirebilir!

Bitcoin ve Ethereum rallileri ivmesini kaybetti. Bitcoin ve ETH fiyatları yalnızca son bir saatte yüzde 6’nın üzerinde düştü.  En son kripto rallisi, en son ABD Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) bir sonucuydu. Yıllık 8zde 5’lik TÜFE artışı, “soğuma” enflasyonunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte, Fed yetkilileri şahin bir duruş sergilerken, kripto piyasası yeni düşüşler görüyor. İşte fiyat hareketlerinin detayları ve arkasındaki sebepler

Kripto piyasasında FED etkisi

Fed yetkilileri, gelecek ayın faiz artırımı konusunda şahin bir duruş sergiliyor. St. Luis’in Başkanı James Bullard, 75 baz puanlık bir zam artışının her belirtisini verdi. Enflasyon üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı sağlama niyetini açıkça ortaya koydu. Minneapolis FED’in başkanı Neel Kashkari, en “güvercin” Fed yetkililerinden biridir. Ancak, o bile “çok, çok yüksek enflasyonu” kontrol etme konusundaki aciliyetini dile getirdi.

TÜFE, ekonomideki enflasyonun güçlü bir göstergesidir. Daha yüksek enflasyonu genellikle enflasyonu kontrol etmek için bir önlem olarak FED’den gelen niceliksel sıkılaştırma izler. Haziran ayında yüzde puanlık bir faiz artışının dörtte üçü kripto piyasasında kan gölüne döndü. Bitcoin, on yıldan fazla bir süredir en kötü çeyreğini sergiledi. Ancak, takip eden aydaki yüksek enflasyon verileri piyasayı olumsuz etkilemedi.

Bunun temel nedeni enflasyonun soğumaya başladığı beklentisiydi. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri GSYİH’si arka arkaya iki çeyrekte negatif büyüme gösterdi. Bu teknik bir durgunluk kriterlerini karşılıyor. Birçok uzman, makroekonomik koşullar göz önüne alındığında Fed’in şahin duruşunu tersine çevirmesini bekliyordu. Ancak Eylül’de olağandışından daha büyük bir zam, Haziran’da olduğu gibi kan gölüne dönüşebilir.

Bir diğer olası etki: Mt. Gox

FED kararları gibi makroekonomik gelişmelerin yanında, kripto para alanında bir etkiye sahip olabilecek bir gelişme daha var: Mt. Gox. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mt. Gox, 2014 yılında hacklenen ve kullanıcılarına tuttuğu fonları bu yıla kadar iade edemeyen bir borsaydı. Ancak yasal çabalar sonucu geri ödeme süreci başladı. Bu ayın sonuna kadar, piyasaya neredeyse 130.000 BTC’nin girmesi bekleniyor. Bu durumun da fiyatlardaki düşüşe az da olsa etkisi olabileceği düşünülmekte.

Bitcoin ve altcoin fiyatlarında son durum

Piyasa değeri ile en büyük ilk 20 kripto paraya baktığımızda, hepsinin kırmızı tahtada işlem gördüğü göze çarpıyor. Bitcoin yüzde 7’lik bir düşüş ile 21.812 dolardan el değiştirirken Ethereum, yüzde 6.1’lik düşüş ile 1.735 dolarda. BNB yüzde 7.8 düştü, XRP ise yüzde 8.3 kaybetti. Cardano (ADA) yüzde 12.4 gerilerken Dogecoin (DOGE), yüzde 13.5 ile 0.070023 dolara geriledi.  Böylece, ilk 20 içerisinde en büyük düşüşü kaydetti. SOL yüzde 11.3, DOT yüzde 11.6, SHIB yüzde 13.2, AVAX yüzde 14.1 oranında değer kaybetti. MATIC yüzde 12.4, OKB yüzde 10 düşerken; şaşırtıcı bir şekilde TRON (TRX), yalnızca 4.9’luk düşüş yaşadı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*