Çip üretim maliyetleri yükseldi: Eserlere yeni artırım yolda

Çip krizi, geçen yılın başlarında birinci olarak otomotiv bölümünde patlak verdi. Birçok araba üreticisi, yarı iletken tedarikinde yaşanan meseleler nedeniyle vakit zaman üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Otomotivi tesiri altına alan çip krizi, akabinde tüketici elektroniği bölümüne sıçradı. Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon üzere birçok eserin üretiminde önemli meşakkatler yaşanıyor.

Buna ek olarak enflasyondaki global artış, üretim maliyetlerini daha da üste çekiyor. Üstelik bu sıkıntıya hala deva bulunabilmiş değil.

TEKNOLOJİK ESERLERİ FİYATI ARTACABİLİR

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, artan maliyetleri münasebet göstererek, fiyat yükseltme planları olduğunu açıkladı.

Şirket, enflasyonla birlikte ham unsur fiyatlarının arttığını ve üretimde düşünceler yaşandığını söylüyor.

Rapora nazaran, fiyat artışının teknolojik sürece bağlı olarak yüzde 5 ila 8 ortasında olması bekleniyor. TSMC’nin artırımlı üretim tarifesi ise 2023’ün başından itibaren devreye girecek.

TSMC tesislerinde üretilen çiplerinin maliyetindeki artış; akıllı telefonlar, PC bileşenleri, otomotiv, sunucu eserleri ve öteki birçok elektronik esere artırım olarak yansıyacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.