DEVA’dan iktidara: Beştepe’dekiler açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor

ANKARA– Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı 7,50 liralık çiğ sütün litre fiyatına yansılar sürüyor.

DEVA Partisi Tarım, Güç, Ulaştırma Siyasetleri Lideri Candan Karlıtekin, çiğ sütün litre fiyatının en az 9 lira olması gerektiğine dikkat çekerken, toplumsal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntüde, “Süt üreticisi ayakta kalma çabasında. Beştepe’dekiler; açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor” dedi.

‘SÜT ÜRETİCİSİ AYAKTA KALMA GAYRETİ VERİYOR’

Süt üreticisinin ayakta kalma uğraşı verdiğini tabir ederek, “Süt üreticisi ayakta kalma gayretinde. Süt hayvancılığında kaliteli kaba yem ve kaliteli kesif yem süt randımanını ve kalitesini artırıyor. Pekala, fiyatların daima arttığı bu kriz ortamında yem fiyatları yerinde mi duruyor? Hayır” diyen Karlıtekin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sütte sürdürülebilir üretim için 1 litre çiğ süt, 1 buçuk kilo yeme denk olmalı. Şayet 1 litre süt, 1,3 kilo yem ise üreticisi ne olur ne ölür. Hele 1 litre süt 1 kilo yem ise üretici zati sizlere ömür… Beştepe ne yapıyor? Tarım Bakanlığı’nın uygun görüşüne karşın çiğ süt fiyatının bu denkliğe uygun oluşmasına asla müsaade vermiyor. Niçin? Güya bu formda enflasyonu düşürecekler.”

‘ÇİĞ SÜTÜN LİTRE FİYATI EN AZ 9 LİRA OLMALI’

Ulusal Süt Konseyi’ne de seslenen Karlıtekin şöyle devam etti:

“Bir ton yemin 7 bin liraya hakikat seyrettiği bir ülkede en az 9 lira olması gereken çiğ sütün litre fiyatını 7 buçuk lira olarak neye nazaran belirliyorsun? Yetmedi; ihracatçılara zorla döviz bozdurtan baş, süt üreticisini de kıskacına alıyor. Dişi hayvan kesiti yasak… Süttozu ihracatına kısıtlama… Et açığı için ‘Gelsin ithal canlı hayvan’… Yani süt üreticisi her istikametten kuşatma altında. Beştepe’dekiler, açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor.” (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*