Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bosna Hersek’te

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile bir ortaya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersekli mevkidaşı Bisera Turkovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz. Herkesin bu mevzuda sorumlu davranması lazım” diye konuştu.

Beş Balkan ülkesini kapsayan ziyaretlerinin bölgesel istikrara verdikleri ehemmiyetin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bosna Hersek de bölgesel istikrar bakımından da kilit pozisyondadır. Münasebetiyle burada Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz. Herkesin bu hususta sorumlu davranması lazım.” dedi.

Çavuşoğlu, uygun vakitte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü doruğunu gerçekleştirme isteğinde olduğunu belirterek, “Belgrad’daki temaslarımızda, Sırbistan makamlarının da sayın (Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar) Vucic’in de bu doruğa hazır olduklarını gördük.” sözünü kullandı.

Hırvatistan tarafının da bakanlar seviyesinde üçlü toplantıya olumlu baktığını kaydeden Çavuşoğlu, üçlü dışişleri bakanları seviyesinde en son Antalya’da toplantı yaptıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve istikrarını güçlü bir formda desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Uluslararası ilgilerde karşılıklı inanç, samimiyet ve kararlığının kıymetine işaret eden Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in NATO ve Avrupa Birliği (AB) yönelimlerini desteklediklerini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.