Efes 2022 Tatbikatı’ndan çarpıcı imgeler: Atak marşı eşliğinde kıyıya çıkarma yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin son yıllardaki en büyük planlı tatbikatlarından, dost ve müttefik 37 ülkeden iştirakin olduğu ve 10 binden fazla işçinin vazife aldığı Efes 2022 Tatbikatı, çarpıcı imajlara sahne oluyor. İzmir’de gerçekleşen tatbikatta piyadeler, tanklar ve zırhlı işçi taşıyıcılar hamle marşı eşliğinde kıyıya çıkarma yaparak intikale başladı ve düşman maksatlarını vurarak ilerledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından olduğu belirtilen, 37 ülkenin iştirakiyle İzmir’in Seferihisar ilçesinde gerçekleşen Efes 2022 Tatbikatı tüm süratiyle devam ediyor.

MUHAREBE ALANINA HAMLE TATBİK EDİLDİ

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü’nde gündüz safhasında Deniz Kuvvetlerine ilişkin ADA sınıfı korvetlerden yapılan top atışlarıyla gayeler imha edildi.

Kara Kuvvetlerine ilişkin helikopterlerle yapılan hava atak harekatı ile top/obüs ve komuta denetim araçları muharebe alanına muvaffakiyetle taşındı.

Deniz Kuvvetlerinin SAT Komandoları, kıyıdaki gözetleme radarını makineli tüfek atışı ve roketatar ile imha etti.

HÜCUM MARŞI EŞLİĞİNDE KIYIYA ÇIKARMA

Piyadeler, tanklar ve zırhlı işçi taşıyıcılar hamle marşı eşliğinde kıyıya çıkarma yaparak intikale başladı ve düşman maksatlarını vurarak ilerledi. Sis bombalarıyla perdeleme yapan tanklar ve Deniz Piyadeleri maksatları muvaffakiyetle imha ederek kıyıbaşını tuttu.

“NATO’YA TÜRKİYE’NİN KATKILARININ SOMUT VE NET BİR GÖSTERGESİ”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dost ve müttefik 37 ülkeden iştirakin olduğu ve 10 binden fazla işçinin vazife aldığı EFES2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı tıpkı vakitte NATO’nun caydırıcılık ve savunma duruşuna yönelik Türkiye’nin katkılarının somut ve net bir göstergesidir” denildi.

BİR YILDA 136 TATBİKAT

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşen EFES-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’nde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı, ağır operasyonlarını icra edildiğini belirterek, bununla birlikte eğitim-öğretim ve tatbikat faaliyetlerinin de aralıksız devam ettiğini tabir etmişti.

Bakan Akar, “Bu kapsamda ‘Hazır ol cenge istersen sulh u salah’ düsturuyla yalnızca 2022 yılında 136 tatbikat yapılması planlanmıştır. İki yılda bir müşterek ve birleşik olarak gerçekleştirilen Efes Tatbikatı da bunlardan biridir. Tatbikatımız, muvaffakiyetle icra edilerek belirlenen maksatlara ulaşılmıştır” tabirlerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*