Enflasyonu hesaplayan lideri misyondan aldılar

Enflasyon arttıkça lider değiştiren Türkiye İstatistik Kurumu’nda artık de enflasyonu hesaplayan daire lideri Cem Baş, sıhhat münasebeti öne sürülerek misyondan alındı.

Halkın gerçek durumunu yansıtmayan enflasyon ve işsizlik bilgileri açıkladığı gerekçesiyle kamuoyundan büyük reaksiyon alan Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) liderlerden sonra artık de piyasadan fiyat toplayıp enflasyonu hesaplayan dairenin lideri Dr. Cem Baş misyondan alındı. Enflasyonun süratle üç haneli sayılara ilerlediği bir periyotta yapılan bu değişiklik kuşkulara yol açtı.

MİSYONDAN AFFINI İSTEMİŞ

TÜİK Başkanlığı tarafından yapılan iç bilgilendirme yazısında Fiyat İstatistikleri Daire Lideri Cem Baş’ın sıhhat sıkıntıları sebebiyle vazifeden affını talep ettiği, makam tarafından bu talebin uygun görüldüğü söz edildi. Yazıda, Baş’ın yöneticilik yaptığı birebir dairede ‘uzman’ olarak çalışmaya devam edeceği de belirtildi. Cem Baş’tan boşalan daire başkanlığına, TÜİK Dijital Dönüşüm Dairesi Lideri Dr. Furkan Metin getirildi. TÜİK idaresi, enflasyon hesaplamasında barkoda geçiş sürecinin hızlanması ve superlative endeksin oluşumu için gerekli altyapının süratli bir formda sağlanması emeliyle Furkan Metin’in tercih edildiğini, Metin’in barkoda geçiş sürecinde misyon yapmış olmasının bu tercihte tesirli olduğunu belirtti.

BASKILARDAN RAHATSIZ

Misyondan alınan Baş’ın sıhhatle ilgili hiçbir sorunu olmadığı, fakat son devirde artan baskılardan önemli rahatsızlık duyduğu öğrenildi. TÜİK’in enflasyon hesabında kullandığı fiyat bilgilerinin yarıya yakınını internet üzerinden ve barkod okuma yoluyla elde etmeyi planladığını bildiren kaynaklar, yeni daire lideriyle bu çalışmaların hızlandırılacağını tabir etti.

Uzman olarak devam edecek

TÜİK Başkanlığı tarafından yapılan iç bilgilendirme yazısında, Cem Baş’ın Fiyat İstatistikleri Dairesi’nde ‘uzman’ olarak çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Fiyatların yüzde 45’i internetten alınacak

TÜİK’te lideri değiştirilen Fiyat İstatistikleri Dairesi, ülke genelindeki marketlerin etiketlerindeki fiyatları toplayıp değişen fiyatlar üzerinden enflasyonu hesaplıyor. Lakin TÜİK, son devirde internet üzerinden yapılan alışverişlerin artması üzerine internetten daha fazla fiyat toplamaya karar verdi. Ayrıyeten barkoddan fiyat okumaya da tartı veren TÜİK, enflasyonu oluşturan fiyatların en az yüzde 45’ini bu yollarla elde etmeyi planlıyor.

2016 ‘dan bu yana TÜİK’te 5 lider değişti

1 – Mehmet Aktaş (Vekil) Şubat 2016-Nisan 2019

2 – Yinal Yağan (Vekil) Nisan 2019-Mayıs 2020

3 – M. Cahit Sevecen (Vekil) Mayıs 2020-Şubat 2021

4 – S. Erdal Dinçer Mart 2021-Ocak 2022

5 – Erhan Çetinkaya Ocak 2022-Görevde

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.