Erdoğan: İHA teknolojilerinde en başarılı 3 ülkeden biriyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Sözlerime 6 yıllık bir ortanın akabinde Zagreb’de sizlerle tekrar birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti tabir ederek başlamak istiyorum. Bu buluşmamızın Türkiye ve Hırvatistan ortasındaki diplomatik bağların tesisinin 30. yılını kutladığımız bir periyotta gerçekleşmesinden ayrıyeten memnuniyet duyuyorum. Bu tertibi düzenleyen DEİK’i ve Hırvat muhataplarını da ayrıyeten tebrik ediyorum.

Bu sabah sayın Cumhurbaşkanı ile pek verimli ikili görüşme yaptık. Akabinde heyetler ortası görüşmelerimizi gerçekleştirdik. İki ülke ortasındaki ekonomik ve ticari ilgileri detaylarıyla ele aldık. Aldığımız kararların ülkelerimiz ortasındaki dostluk ve iş birliğini daha ileri taşıyacağına inanıyorum. 

Bugünkü istişarelerin bize hatırlattığı konu şudur; Türkiye ve Hırvatistan bölgesel pozisyonları ve ekonomileri prestijiyle ortak ülkelerdir. Son yıllarda ekonomik ve ticari işbirliğimizde yakaladığımız ivme bu mevzuda ümit vericidir.

YENİ GAYEMİZ 5 MİLYAR DOLAR

Hırvatistan’a bir evvelki ziyaretimi gerçekleştirdiğim 2016 yılından bugüne ticaret hacmimiz 2,5 katına çıktı. 2015 sonunda 387 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 2021 sonunda 900 milyon dolara ulaştı. O ziyaretim sırasında belirlemiş olduğumuz 5 yılda 1 milyar dolara ulaşma maksadına salgın nedeniyle küçük bir sapma oldu.

Ancak bu yıl gayemizi rahatlıkla aşacağımıza inanıyorum. 2022’nin birinci 8 ayı prestijiyle 760 milyon doları geçmiş durumdayız. Artık yeni amacımızı kısa vadede 2 milyar dolar olarak belirledik. Orda ve uzun vadede ise 5 milyar dolara ulaşmamızın önünde hiçbir mahzur görmüyorum.

Yatırım alanında iş birliğimiz de giderek gelişiyor. Firmalarımız güç, inşaat, alt yapı, turizm ve bankacılık başta olmak üzere çeşitli dallarda stratejik işlere imza atıyor. İş Forumu’nun ikili ticari ekonomik ilgilerimizdeki güçlü ivmeyi artırmasını ve yeni iş imkanlarına vesile olmasını diliyorum.

Devlet yöneticileri olarak bizler iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve mahzurları kaldırmakta bilhassa kararlıyız ve vazifeliyiz. Sizlere de iş dünyası olarak ülkelerimiz ortasındaki ekonomik ilgilerin geliştirilmesine katkıda bulunma vazifesi düşüyor. Türkiye ve Hırvatistan ortasındaki ekonomik alakaların ve dostluk bağlarının pekişmesi için her birinizin samimi uğraş göstereceğine şahsım ve arkadaşlarım inanıyoruz. Ticari diplomasi faaliyetleriyle Türkiye’nin teşebbüsçü vizyonunu yurt dışına taşıyan DEİK’e ve Türkiye Hırvatistan İş Kurulu’na teşekkür ediyorum.

GENİŞ BİR İŞ BİRLİĞİ ALANI BULUNUYOR

Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının turizm, yenilenebilir güç ve bankacılık kesimlerindeki yatırımları 200 milyon avroya ulaştı. 3. ülkelerden gelen yatırımlarla birlikte bu sayının esasen çok daha yüksek düzeyde olduğunu biliyoruz. Önümüzde çok daha geniş bir iş birliği ve ticaret alanı bulunuyor.  

Dijitalleşme, turizm, tarım, sulama ve hayvancılık başta olmak üzere geniş bir yelpazede iş birliğimizi geliştirebiliriz. Avrupa birliği fonlarının sağlayacağı ivme ile güç alt yapı ve dijitalleşme yatırımlarının Hırvatistan’da artması bekleniyor. Türkiye bu alandaki imkanlarını Hırvat dostları ile paylaşmaya hazırdır. Nüfusunun yaklaşık 5 katı turist ağırlayan Hırvatistan turizmde de kesinlikle kıymetlendirilmesi fırsatlar sunuyor. Ayrıyeten KOBİ’ler konusunda atılacak ortak adımların yeni iş birliklerinin önünü açacağı kanaatindeyim.

İnsansız hava araçları teknolojilerinde dünyanın en başarılı 3 ülkesinden biriyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*