Erhan Güleryüz ile Erol Köse’nin telif davası: ‘İmzaladığımız boş kağıtları Erol Köse’ye teslim ediyorduk’

Ayna kümesinin solisti Erhan Güleryüz, bir periyoda damga vuran ‘Ölünce Sevemezsem Seni’ isimli müziğin telif gelirleri için üretimci ve eski müzikçi Erol Köse hakkında dava açmıştı.

Güleryüz, müzik kelamlarının kendisine ilişkin olmasına karşın, MESAM (Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği) kayıtlarında kelam muharriri ve bestekar olarak hayatını kaybeden kümenin solisti Cemil Özeren ile Erol Köse’nin isminin bulunduğunu bildirmişti.

Bu nedenle bugüne kadar ödenen tüm telif gelirlerinin kendisine verilmesini talep etmişti. İstanbul 1.Fikri Sinai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında davacı Erhan Güleryüz ve taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmaya küme üyesi Orçun Çolak da izleyici olarak katıldı.

“İMZALADIĞIMIZ BOŞ KAĞITLARI EROL KÖSE’YE TESLİM EDİYORDUK”

Duruşmada şahit olarak dinlenen Ayna kümesinin üyesi Bülent Akbay, “Ben Ayna kümesinde müzisyenim. Davacı Erhan Güleryüz ile uzun yıllarca birlikte çalıştım. Yapıtın orjinal kelamları Karacaoğlan’a aittir. Kelamları uyarlayarak, Cemil Özeren ile birlikte yazdılar. Cemil ile Erhan tıpkı üniversitede okudular. Üniversite yıllarında da birlikte müzik yapıyorlardı. Biz çok seyahat ettiğimizden, vize ve öbür resmi işler için boş kağıtlara imza atıyorduk. Ben ve birçok müzisyen 2000-2001 yılları ortasında imzaladığımız boş kağıtları Erol Köse’ye teslim ediyorduk. Müzik çok tanınan bir müzik, sinema ve dizilerde tekraren kullanıldı. Müsaadesi Erol Köse’den almış olabilirler” tabirlerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Erhan Güleryüz’ün avukatı “Biz boş imzalı kağıdın Erol Köse tarafından doldurulduğunu düşünüyoruz. Mürekkep yaşı ile ilgili inceleme yapılmasını talep ediyoruz. Gerektiği takdirde Köse hakkında hata duyurusunda bulunulsun” dedi.

Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.