Fındığı ‘don’ vurdu: Yüzde 40 kayıp bekleniyor

Ani hava değişimlerinin yaşandığı Doğu Karadeniz’de fındık üretimi olumuz etkilendi. Bahar aylarında hava sıcaklarının sıfırın altındaki derecelere düşmesiyle yaşanan dondan etkilenen fındıktaki ziyan ve rekolte kaybının tespitine yönelik çalışma başlatıldı. Çarşamba Ziraat Odası Lideri Muammer Aydemir, “Mevsimlerin istikrarı değişti; gece hava hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” dedi.

DHA’nın haberine nazaran Aydemir, global ısınmanın mevsimlerin istikrarını değiştirdiğini söyleyerek “Trabzon, Giresun, Ordu ve Adapazarı üzere kıymetli fındık üretim kentlerinin oda liderleriyle irtibat halindeyiz. Birebir badire oralarda da var” dedi.

‘ENTEGRE TESİSLERİ KURULMALI’

Fındıkta çok daha fazla katma paha sağlanabileceğini kaydeden Aydemir, “Devletimiz tarıma olan takviyesini sürdürüyor. Yüzde 50 ve 70’i kapsayan hibeler devam ediyor ancak buradan ihracatçı ve sanayicilere sesleniyorum. Yabancı dev firmalar 2 milyar dolara aldığı fındıktan 12 milyar dolar ciro elde edebiliyor. Ülkemizde 4 tane büyük entegre tesisleri olsa ve her biri 70-80 bin ton fındık kapasitesine sahip olsa. 300 bin tona yakın kısmını mamule çevirebiliriz. Bu sayede fındığın kilosu 40 lira değil 80 lira eder. Bu manada eksik kalıyoruz” diye konuştu.

Fındık üretimi yapan Ömer Ordulu ise “Bu sene kış mevsiminin uzun sürerek bahar mevsimine de sarkması sebebiyle bilhassa gece saatlerinde soğuk oluyor. Olağanda bu aylarda halk ortasındaki tabiriyle fındığın doğum yapma devriydi lakin havalardan ötürü doğum yapamadı. O nedenle fındık üretiminde yüzde 30-40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.