Hubble renkli manzarayı paylaştı! İşte dikkat çeken detay

James Webb Uzay Teleskobu, çektiği görüntülerle bilim meraklılarının ilgisini fazlasıyla çekmeyi başarıyor. Görevde olan Hubble Uzay Teleskobu ise hız kesmeden görevini devam ettiriyor. Hubble Uzay Teleskobu, yakın zamanda görüntülediği yeni bir bulutsu ile ilgi görüyor.

Yeni bir bulutsu görüntüsü yakaladı

NASA, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı yeni bir görüntüyü paylaştı. Teleskobun, yakaladığı HH 505 adlı yeni bulut, Orion takım yıldızının içindeki Herbig-Harbo nesnesini çevreliyor. Renkleriyle insanların ilgisini çeken bu görsel, gök bilimciler tarafından yakalandı. Orion’daki bu bulutsu, Dünya’ya en yakın aktif yıldız oluşum bölgelerinden biri olan Orion Bulutsusu’nun bir bölümünü gösteriyor.

Görüntüde, Herbig-Haro nesnesi HH 505’in etrafındaki renkli alanlar yer alıyor. Bu tür yapılar, ata-gezegen diskleriyle çevrili yeni doğan yıldızların faaliyetlerini bir ürünüdür. Bazı durumlarda, diskteki maddeyle etkileşimleri iyonize gazdan oluşan jetlerin oluşumuna yol açabiliyor.

HH 505 olduğunda bu emisyonlar, Orion Bulutsusu’nun eteklerinde, Dünya’dan yaklaşık 1.000 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız IX Ori’den geliyor. Ayrıca bulutsunun Dünya’ya yakınlığı, onu gece gökyüzünün en çok izlenen alanlarından biri haline getiriyor. İşte o muhteşem görüntü…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*