İSO Lideri Bahçıvan’dan doğal gaz kesintisi uyarısı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, İSO Meclisi’nin ağustos ayı olağan meclisinde güç kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçıvan, “Elektrik arz-talep gelişmelerinin yönetilmesinde değerli rol oynayan doğal gaz çevrim santrallerinin maliyetleri yaşadığımız global eğilimlerden maalesef olumsuz etkileniyor. Kelam konusu olumsuz tesirler bilhassa sanayi dalı üzerinde çok daha ağır sonuçlar doğuruyor” dedi.

“Temmuz ayı ne yazık ki yüzde 145’e yakın bir ÜFE ve yüzde 80’lik bir TÜFE enflasyonuyla kapandı” diyen Bahçıvan, “ÜFE’deki bu artışın nedenlerinden biri de elbette sanayicimizin değerli girdi kalemlerinden birini oluşturan güçteki maliyet artışlarıdır. Güçlü geçmesi beklenen önümüzdeki kış devrinde endüstride güç kesintisinin, bir daha birinci akla gelecek deva olmaması en büyük beklentimizdir” diye konuştu.

‘YATIRIMLAR AZALIYOR’

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlara bağlı olarak Avrupa’ya gaz sevkiyatının azaldığını ve sürecin güç krizine dönüştüğünü belirten Bahçıvan, son periyotta güç maliyetleri nedeniyle birtakım Avrupalı firmaların üretime orta verdiğini belirtti. Bahçıvan, “Yaşanan krizin ana nedenlerinden biri de son yıllarda güç dalındaki yatırımların azalması” dedi. “Yaşanan krizin ana nedenlerinden biri de son yıllarda güç dalındaki yatırımların azalması” diyen Bahçıvan, şöyle devam etti:

‘YATIRIMLAR GÜÇ KRİZİNİ KARŞILAMAKTAN UZAK’

“Yakın geçmişe baktığımızda, 1980’lerden başlayarak süratle özelleştirilen güç bölümünün, sabit yatırım üzerinden kâr etmeye çalıştığını ve kapasite artırmadığını görüyoruz. Bununla birlikte bankaların fosil yakıtlı santrallere kredi vermekte isteksiz davranması da arama ve yatırımlara ket vuran kıymetli bir faktör oldu. Milletlerarası Güç Ajansı’nın datalarına nazaran, 2022’de güç yatırımlarının yüklü bir halde pak güç olmak üzere yüzde 8 artarak 2.4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Lakin bu yatırımların ne geleceğin beklentilerini ne de günümüz güç krizini karşılamaktan epeyce uzakta olduğu bir gerçek.”

‘KUZEY AKIM 2 AÇILIRSA GAZ FİYATLARI DÜŞER’

Akdeniz Ülkeleri Güç Şirketleri Birliği Petrol ve Gaz Yöneticisi Dr. Sohbet Karbuz da Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının an prestijiyle bin metreküp için 2 bin 770 dolarla rekor düzeylerde olduğunu söyledi. Doğal gaz fiyatlarını süratle düşürebilecek tek bir etken olduğunu belirten Karbuz, “Bu da Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgisinin açılması. Çizgi, gaz akışına müsait lakin AB ve ABD bu çizginin açılmaması için her türlü yaptırımı uyguluyor. Şu anda Avrupa’daki güç krizinin nedeni varlık içinde yokluk. Güç siyaset yapıcılarının basiretsizliği de tüm gelişmelerin üzerine eklendi, şu anda gidişat güzel gözükmüyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*