İstanbul, turizmde doluluk ve gelirde Avrupa’nın tepesine oturdu

Koronavirüs salgını sırasında yasaklanan seyahatlar turizmi engelledi. İki yılın akabinde turizmdeki hareketlilik bilhassa İstanbul’da otel yoğunluklarıyla kendisini hissettiriyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Lideri Müberra Eresin, haziran ayı toplantısında yaptığı konuşmada, TÜROB, İstanbul’un hem mayıs ayında hem de 5 aylık devirde doluluk ve odabaşı gelir ortalamasında tüm Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerine çıktığını aktardı.

“Turizmde canlılığa tekrar merhaba”

Eresin, son 2 yıldır hasret kaldıkları canlılığa “yeniden merhaba” diyebilmenin memnuniyetini yaşadıklarını söyledi.

“Mayıs ayında inanılmaz inanılmaz bir muvaffakiyet görüyoruz”

İstanbul’da Mayıs 2022 otel doluluklarının yüzde 78,4 olarak kapandığını, Mayıs 2019’a bakıldığında bu oranın yüzde 58,2 olduğunu tabir eden Eresin, şunları kaydetti:

“Mayıs ayını tek başına aldığımızda İstanbul’da inanılmaz bir muvaffakiyet görüyoruz. 2022 yılı sayılarını yalnızca 2019 ile karşılaştırıyoruz. 2020 ve 2021 yılları aslında turizm kesimi için büsbütün yok saydığımız iki yıl. Bu yılın birinci 5 ayına baktığımızda İstanbul’daki doluluklar yüzde 66,8 olarak gerçekleşti, 2019’daki birinci 5 aylık periyotta bu oran yüzde 69 idi. Münasebetiyle birinci 5 aya baktığımızda 2019’un gerisindeyiz lakin yalnızca mayıs ayına baktığımızda 2019’dan çok daha yüksek bir yerlerdeyiz. Aslında bu yükseliş trendi de devam ediyor.”


“Mayıs 2022’de otel doluluklarının yüzde 70,3 oldu”

AA’nın haberine nazaran, Eresin, Türkiye geneline bakıldığında Mayıs 2022’de otel doluluklarının yüzde 70,3, Mayıs 2019 ile karşılaştırdığında yüzde 54,6 olduğunu aktararak, bu yılın birinci 5 ayına bakıldığında Türkiye genelinde dolulukların yüzde 59,8 olurken, 2019’da birebir devirde yüzde 62,6 olarak kaydedildiği bildirdi.

“İstanbul’da günlük satılan oda bedelimiz Mayıs 2022’de 127,4 euro oldu”

Oda fiyatlarının en sevindirici gelişme olduğunu vurgulayan Eresin, “Oda gelirlerimizdeki yükseliş gözle görülür bir biçimde aslında Avrupa tarafından da takibe alınmış durumda. İstanbul’da günlük satılan oda bedelimiz Mayıs 2022’de 127,4 euro oldu. Bu sayı, 2019’da 81,7 euroydu. Şu anda İstanbul ortalama oda fiyatlarında epeyce yeterli gidiyor. Toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelire baktığımızda Mayıs 2022’de 99,8 euro oldu. Bu sayı 2019’da 42,5 euroydu.


İstanbul’un doluluk ve odabaşı gelir ortalamasında tüm Avrupa’yı geçti

Büyük bir memnuniyetle belirtmeliyim ki İstanbul’un hem mayıs ayında hem de 5 aylık periyotta doluluk ve odabaşı gelir ortalamasında tüm Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerine çıktı.” şeklinde konuştu.

“Hem Türkiye hem de bilhassa İstanbul, turizm açısından bir ‘take off’ döneminde”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç ise İstanbul’un en kıymetli bedellerinden birinin turizm konusundaki potansiyeli olduğunu belirtti.

Avdagiç, bu yılın birinci çeyreğinde turizm gelirinin geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 120’nin üzerinde arttığını anımsatarak, hem Türkiye hem de bilhassa İstanbul’un, turizm açısından bir “take off” devrinde olduğunun çok net görüldüğünü söyledi.

İstanbul’da 2022’nin birinci 5 ayında 5,3 milyon turist ağırlandığını ve uygun bir noktaya gidildiğini aktaran Avdagiç, “İstanbul’da ağırladığımız konuk sayısındaki olumlu trend, Türkiye’nin yakaladığı trendin de üzerinde. Bu manada yılın geri kalan 6 ayı için optimist bakıyoruz.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*