‘İzmir’de Afganlar metalci gence saldırdı’ argümanı geçersiz çıktı

İZMİR – İzmir’de Afganistanlı göçmenlerden oluştuğu sav edilen bir kümenin, metalci bir gence giysi şekli nedeniyle taarruzda bulunduğu öne sürüldü.

Saldırının akabinde darp edilen gencin arkadaşları duruma reaksiyon göstererek toplumsal medya paylaşımlarında bulundu. Mültecilere yönelik ırkçı telaffuzları ile daha evvel de gündeme gelen Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ da Twitter üzerinden darp edilen gencin fotoğrafını paylaşarak “Afganistan’dan gelip Türkiye’de kime nasıl giyineceğini, nasıl yaşayacağını dikte söylüyor. Güzeline gitmeyeni dövüyor. Korkma! Gidecekler” biçiminde açıklamalarda bulundu.

Daha sonra Özdağ’ın alıntıladığı tweetin silindiği görüldü.

Olayın akabinde başlatılan soruşturma kapsamında ise mağdur gencin sözüne başvuruldu. Sözünde kendisine saldıranların Afgan olmadığını belirten genç, saldırganlardan şikayetçi oldu.

Ayrıca toplumsal medya hesabı üzerinden de açıklamada yapan genç, şu tabirleri kullandı:

“Arkadaşlar olay mültecilerle ilgili değil. Bu olayı bana yaşatan kişi Türk. Tipinden ve diksiyonundan ötürü herkes mülteci yazmış. Ben de herkes mülteci yazınca o denli sanmıştım. Fakat Türk olduğu çıktı. Lakin bu kişi bir Türk olsa da bir beşere usulünden ötürü saldırdığı için hak ettiği cezayı almasını istiyorum. Lütfen mülteci yazmayın çocuğun kimliği Türk çıktı. Yanlış anlaşılma.” (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*