Joe Biden NATO Zirvesi öncesi İsveç Başbakanı’nı ağırladı: Sabırsızlıkla katılımınızı bekliyorum

Gelecek hafta Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesi Biden, ittifaka üyeliği gündemde olan İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson’ı, Beyaz Saray’da ağırladı.

İsveç’in “kabiliyetli bir ortak” olduğunu söyleyen Biden, ilişkileri daha da geliştirmek için çalıştıklarını aktardı.

Biden: NATO’ya katılmalarını sabırsızlıkla bekliyorum

Biden, gelecek hafta düzenlenecek NATO Zirvesi’ni hatırlatarak ABD’nin, İsveç’in NATO’ya üyeliğine tam destek verdiğini vurguladı.

İsveç’in NATO ittifakını daha güçlü hale getireceği değerlendirmesinde bulunan Biden, İsveç’in NATO’ya üye olmasını sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.

Biden, iklim krizi, özgür ve açık bir Hint Pasifik’in korunması, Ukrayna’ya verilen destek gibi konularda İsveç ile birlikte hareket ettiklerini ifade etti.

Kristersson da ülkesinin NATO’ya üyeliği konusunda verdiği destekten ötürü Biden’a teşekkür ederek, ülkesinin ittifaka katkıda bulunabileceğini düşündüklerini söyledi.

İsveç ve ABD’nin birçok ortak değeri paylaştığını kaydeden Kristersson, Ukrayna’ya verilen desteğe de değinerek Biden’a, transatlantik birliğine katkısından dolayı teşekkür etti.

Terör destekçisi İsveç’e veto

İsveç ve Finlandiya, geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından NATO’ya üyelik başvurusu yapma kararı almış, Finlandiya’nın üyelik süreci geçtiğimiz nisan ayında tamamlanmıştı. Macaristan ve Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine ise henüz onay vermedi. İsveç, Türkiye ve NATO, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi öncesi İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx