KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da ilk teravih namazı kılındı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da ramazan ayının ilk teravih namazı eda edildi.

Ramazanın başlaması nedeniyle Müslümanlar, başkentteki Hala Sultan Camisi’ni doldurdu.

İmamım verdiği vaaz sonrası teravih namazını kılan Müslümanlar, namaz sonrası depremde yaşamını yitirenler için dualar etti.

Başta Lefkoşa’daki diğer camiler olmak üzere, Gazimağusa, Güzelyurt, Girne ve diğer kentlerdeki camileri de dolduran Müslümanlar, ramazanın ilk teravih namazını cemaatle kılmanın sevincini yaşadı.

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Efendimiz ‘Şüphesiz ki Ramazan-ı Şerif ayların en hayırlısıdır’ diye buyurmuştur. Kur’an-ı Kerim’de Cenabıhak ramazan ayından bahsederken, Kur’an’ın indiği ay olarak bahsetmiştir. Ramazan ayı aynı zaman da Kur’an ayıdır. Ay boyunca oruç tutmanın yanında mutlaka insanlar Kur’an okumalı ve onunla daha fazla zaman geçirmeli.” diye konuştu.

Bu yıl ramazan ayında 29 gün oruç tutulacağını hatırlatan Ünsal, bu kutsal ayda imkanı olanların hatim indirmesi, mukabele okuması veya dinlemesi gerektiğini belirtti.

Ramazanın, oruçla ibadet, Kur’an okumayla tilavet ve aynı zamanda fitre ve zekatla hayır hasenat ayı olduğunu belirten Ünsal, 12 ayın sultanının, tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir