Mars’ta bulunan Ingenuity ile bağlantı zahmeti

NASA tarafından 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan Perseverance aracı, 7 ay süren seyahatin akabinde 18 Şubat 2021’de Mars’a inmişti.

Araç, üzerine yerleştirilmiş Ingenuity isimli küçük helikopteri de geçtiğimiz aylarda yüzeye yerleştirmişti.

Helikopterin birinci uçuşunu nisan ayında gerçekleştiren NASA, o tarihten bu yana hava aracını birçok sefer yerden kaldırdı.

İRTİBAT TEKRAR SAĞLANDI

Mars atmosferindeki toz ölçüsünün yüksek düzeylere ulaşması ve sıcaklıkların düşmesi, gezegendeki hava şartlarını ve helikopterin devrelerini olumsuz etkiledi.

Güneş gücüyle çalışan Ingeuity’nin Dünya’yla bağlantısı bu güçlü şartlar nedeniyle geçen hafta kesildi.

1,8 kilogramlık helikopterin Dünya’yla bağlantısını Mars’taki uzay aracı Perseverance sağlıyor.

Ingenuity, gömüldüğü sessizlik mühletince Perceverance’la da bağlantı kuramadı. NASA araştırmacıları, hava şartları nedeniyle gezegene düşen Güneş ışığı ölçüsünün azaldığını ve Ingenuity’nin güç ömrünü uzatmak için düşük güç moduna geçtiğini düşünüyor.

İrtibat kesintisinden bir gün sonra helikopterin bataryalarını tekrar şarj ettiği ve Perseverance’a sinyal gönderdiği söz edildi. NASA, daha sonra helikopterle yine irtibat kurmayı başardıklarını açıkladı.

NASA, Ingenuity’nin uçuş denemelerinden gelen bulgular ışığında yeni jenerasyon helikopterler geliştirmeyi hedefliyor.

Bu helikopterler mürettebatlı Mars misyonlarında astronotlar için yük taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler üzere ulaşılması sıkıntı yerleri inceleme misyonlarını yerine getirecek

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.