Meta’nın yeni yapay zekâsı eş vakitli 200 lisan çevirebiliyor

Dünya genelinde 7000’den fazla lisan konuşuluyor. Meta hedefleri doğrultusunda tüm dünya lisanlarını anlamak istiyor. Bu kapsamda yeni yapay zekâ projesi No Language Left Behind (NLLB) projesini başlattı. Projenin maksadı İngilizce dışındaki lisanlar için de meselesiz bir formda çeviri yapmak.

Meta’nın NLLB-200 ismini verdiği yeni proje bugün halka açıldı. Proje, Asya ve Afrika’da Lao ve Kamba üzere daha az yaygın olarak konuşulan lisanlar de dahil olmak üzere 200 lisanı çevirebilen bir yapay zekâ ( AI) modeli.

Şirketin bugün yayınlanan blog gönderisine nazaran NLLB-200, 55 Afrika lisanını “yüksek kalite” ile çevirebiliyor.

Mevcut çeviri uygulamalarıyla İngilizce olmayan iki lisan ortasında çeviri yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilemiyor. Zira bu çeviri sistemlerinin birden fazla kısmen eğitim için internetten kazınmış yazılı bilgilere dayanıyor. Bu bilgiler de ekseriyetle İngilizce oluyor.

META YENİ YAPAY ZEKÂSINI AÇIK KAYNAK KODLU OLARAK YAYINLADI

Kamuya açık olarak tanıtılan başka AI programlarının birçok üzere, Meta da NLLB-200’ü açık kaynaklı hale getirdi. Meta ayrıyeten kar maksadı gütmeyen kuruluşlara bu projeyi geliştirmeleri için 200 bin dolar da hibe sağlayacak.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*