Muğla’da 40 bin yavru caretta caretta denize yanlışsız yola çıktı

Dünyada jenerasyonu tükenme riskiyle karşı karşıya bulunan canlılar ortasında yer alan caretta carettaların mayıs ve haziranda başlayan yumurtlama periyodunun akabinde kuluçkadan çıkan yavrular, denize gerçek yola çıkarken, başarılı olamayan yavrulara ise Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezinde (DEKAMER) vazife yapan istekli doğaseverler yardımcı oluyor.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında muhafazaya alınan yuvalar, DEKAMER görevlilerince denetim ediliyor.

Denize ulaşamayan yavrular, bir gün merkezde bekletildikten sonra güneşin batmasıyla denize bırakılıyor.

Yuva sayısı 600’ü aştı

DEKAMER Proje yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine, bölgede yuvalama ve yavru çıkışlarının devam ettiğini söyledi.

Mayıs ayında başlayan yumurtlama periyodunun akabinde 60 günlük kuluçkadan çıkan caretta carettaların denize seyahatinin sürdüğünü belirten Kaska, Muğla’nın Özel Etraf Müdafaa Bölgesi’nde yer alan Fethiye ve Ortaca kumsallarındaki caretta caretta yuva sayısının da 600’ü aştığını kaydetti.

Yavru çıkışlarının eylül sonuna kadar devam edeceğini anlatan Kaska, “Özel Etraf Müdafaa (ÖÇK) bölgesindeki alanlarda yuva sayısı 600’ü aştı. 450’yi aşkın yuvamız Dalyan İztuzu kumsalında var. 100’ün üzerinde yuva Fethiye kumsalında, 80 civarında ise Sarıgerme bölgesindeki yuvamızı tespit etmiş durumdayız.” dedi.

“400 yuvadan yavru çıkışı gerçekleşti”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğünün dayanaklarıyla kumsallarda yuva muhafaza ve izleme çalışmalarının yürütüldüğünü anlataran Kaska, bu çalışma sayesinde son yıllarda yuva sayısında da artış yaşandığını tabir etti.

Yumurtadan çıkan yavruların ziyan görmemesi için istekli gençlerin ve takımların kumsalda nöbet tuttuklarını anımsatan Kaska, “Şu ana kadar 400 yuvadan yavru çıkışı gerçekleşti. 200 civarındaki yuvamızdan da eylül ayı sonuna kadar yavru çıkışının gerçekleşeceğini iddia ediyoruz. O denli zannediyorum ki dönemin tamamlanması sonucunda yaklaşık 40 bine yakın yavruyu denize göndermiş olacağız.” tabirlerini kullandı.

Geçen yıl, 735 yuvalama alanında 42 bin yavru çıkışı gerçekleşmişti.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*