NATO’nun 30 Ağustos paylaşımı Yunan basınını ayağa kaldırdı

NATO Müttefik Kara Komutanlığı toplumsal medya hesabından dün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak için bir gönderi paylaşıldı.

Türk askerlerinin fotoğrafının bulunduğu gönderide, Ulusal Savunma Bakanlığının toplumsal medya hesabı etiketlenerek Türkçe olarak, “Zafer Bayramınız kutlu olsun” denildi.

‘Türk müttefiklerimizin yanındayız’

Paylaşımın devamında İngilizce, “Bugün Türk bağımsızlığının 100. yıl dönümü. Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında NATO ve ötesindeki Türk müttefiklerimizin yanındayız” tabirleri kullanıldı.

YUNAN MEDYASINDAN TEPKİ

NATO’nun kelam konusu paylaşım Yunan medyasında reaksiyonla karşılandı.

Ta Nea gazetesi haberi “Akıl almaz paylaşım” diyerek, ‘NATO bombası: Türkiye’yi 1922’de Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü tebrik ettiler’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Türkiye ile ilgili temelsiz savları daha evvel tekraren sayfalarına taşıyan gazete haberin devamında şu sözlere yer verdi:

“Aslında bugün (30 Ağustos), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk yetkililerin Yunanistan’a yönelik tehditlerle sert bir atak başlatmayı seçtiği gündür.”

‘NATO Yunanistan’a karşı kazanılan zaferi kutladı’

CNN Yunanistan ise ‘NATO Türkiye’yi Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü kutladı’ başlıklı haberinde paylaşımın ‘şaşkınlık yarattığı’ iddia edildi.

Haberde ‘LANDCMD bildirisinde ‘Zafer Bayramınız Kutlu Olsun’ yazıyor. Esasen Türkiye’yi NATO ailesinin bir öbür üyesi olan Yunanistan’a karşı kazandığı zaferden ötürü tebrik ediyor’ denildi.

Yunanca yayın yapan pek çok haber sitesi de gelişmeye geniş yer ayırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*