Okan Üniversitesi öğrencileri yerleşkesini geri istiyor

İstanbul’daki Okan Üniversitesi’nde bünyesinde konservatuvar ve sivil havacılık kısımlarının yer aldığı yerleşke, öğrencilere haber verilmeden Kadıköy Hasanpaşa’dan Tuzla’ya taşındı. Karar, öğrencilere sadece internet sitesi üzerin duyuruldu. Öğrencilere danışılmadan alınan kararda, “Öğrencilerin ağır isteği üzerine” ibaresinin yer alması reaksiyon çekti.

Okul idaresi, konservatuvarın taşınmasının münasebetini ise “yeterince gelir getirmiyor” olarak açıklarken, 25 yıldır kiracısı olunan binayla kontratlar feshedildi. 10 Ağustos’ta alınan kararın akabinde 2 hafta içerisinde konservatuvarın bulunduğu binanın tamamiyle taşınıp Tuzla’ya taşınmasına karar verildi. Öğrenciler, Tuzla’daki yerleşkede konservatuvar için elverişli bir ortamın olmadığını söyleyerek reaksiyon gösterdi. Öte yandan devrin başlamasına kısıtlı vakit kala kelam konusu değişiklik nedeniyle kalacak yerlerini ayarlayan öğrenciler, mağdur olduklarını belirtti. 

“BİLGİLENDİRME YAPILMADI”

Okan Üniversitesi Öğrencileri Dayanışması’ndan bir öğrenci süreci Cumhuriyet’e anlattı. Öğrenci, “Okulların açılmasına az bir vakit kala bu türlü bir karar alınması ve gideceğimiz yerin bize uygun olmaması bizi mağdur etti” dedi. Öğrenci, “Bulunduğumuz yerleşke, Kadıköy’de çok merkezi bir yerde. Tüm hayatımızı buraya nazaran ayarlamıştık. Yerleşkemizde haftanın belli günlerinde sahnemizde oyunlarımızı oynayıp eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Her yıl bu vakitlerde konservatuvar öğrencilerine yetenek imtihanları uygulanır. Biz sınavlarımıza hazırlanırken, kapıdaki güvenlik vazifelileri yerleşkenin taşınacağını söyledi. Yerleşkemizin taşınacağı bilgisi bize sırf internet sitesi üzerinden verildi. Hiçbir yekili tarafından bize kelamlı ya da yazılı bir bildirim yapılmadı. 5 gün sonra imtihanımız var ve biz de bu durumu kabul etmediğimiz için Tuzla yerleşkesine gidip dilekçe verdik. Dilekçe için okula ulaşmamız bile 2 buçuk saat sürdü. Tuzla yerleşkesinde bizi yerleştirmek istedikleri sahneyi incelemek istedik. Bize göstermediler ve güvenlikler bizi dışarı çıkarttı. Sonradan gördük ki orası eksi ikinci katta doğalgaz borularının olduğu ve camların olmadığı bir alan. Orada konservatif bir eğitimin verilmesi mümkün değil. Dilekçelerimizi verdik lakin rastgele bir dönüş alamadık. Yapılması planlanan imtihanımız da taşınma süreci nedeniyle ertelendi” tabirlerini kullandı. 

‘ÖĞRENCİLERE İNDİRİM İMKANI SAĞLANDI’

Öğrencilerin argümanlarına cevap veren Konservatuvar Müdürü Çetinhan Körükçü, “Öğrencilerin mağdur olduğu hakikat. Lakin bu mağduriyet sırf taşınma sürecinde kendilerine haber verilmediği için oluştu. Bunun dışında o binada bizden öbür iki kısım daha vardı. Onların hepsinin taşınma süreçleri tamamlandı. Kullandığımız binada tek kaldık ve sadece 50 öğrenci için o bina çok fazlaydı. Bina bizim gereksinimimizin iki katı büyüklüğündeydi. Taşınma süreçleri gerçekleştirildikten sonra öğrencilere hem indirimli yurt hem de indirimli servis imkanı sağlandı. Biz eğitim fiyatlarımıza öteki üniversiteler üzere fahiş artırımlar yapmadık. Biz öğrencilerimize gerekli tüm kolaylıkları sağlamaya çalışırken, öğrencilerimizin bu türlü reaksiyon vermesi beğenilen olmadı” diye konuştu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*