Prof. Dr. Kobat: ‘Kalp sorunu olan bireylerin sıcaklardan kendilerini muhafazaları gerekmektedir’

Elazığ’da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Kobat, kalp hastalarının dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Kobat, “Kalp hastalıkları sıcak havalardan önemli manada etkilenen hastalık guruplarındandır. Bilhassa bu yazın çok sıcak geçmesi sebebi ile kalp hastalarının kendilerine önemli manada dikkat etmesi gerekir. Bilhassa kalp sorunu olan bireylerde çok sıcaklara bağlı sıvı kayıpları ve terleme ile birlikte bedendeki su ölçüsünü azaltmakta, bu da kalp suratının artışına ve tansiyon düşüklüklerine sebep olabilmektedir.

Kalp suratının artışı kalp damar sorunu olan şahıslarda kalp krizlerini tetikleyebilmektedir. Bu sebeple kalp sorunu olan bireylerin daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir. Yeniden çok sıcaklara bağlı tansiyon yükselmeleri ve bu tansiyon yükselmelerine bağlı inmeler felçler oluşabilmektedir. Sıvı kayıpları bazen bedende sıvının önemli manada azalmasına ve buda ritim sorunlarına sebep olabilmektedir. O açıdan kalp sorunu olan şahısların bu sıcaklardan kendilerini müdafaaları gerekmektedir. Çok gereksinim olmadığı durumlarda saat 10.00 ile 17.00 ortasında mümkün epey dışarı çıkmamaları istenmektedir” diye konuştu.

Kalp hastalarının sistemli bir biçimde günlük en az iki buçuk üç litre sıvı tüketmeleri gerektiğini lisana getiren Kobat, “Eğer bu sıcak havalarda dışarı çıkmaları gerekiyorsa gözlüklerini, şapkalarını, sıcaktan hami kıyafetlerini giyip o denli dışarı çıkmalarını önermekteyiz. Biz kalp hastalarının antrenman yapmalarını istiyoruz. Yapacakları antrenmanları sıcak havalarda değil, lakin sabah erken saatlerde yahut akşam serinliklerinde yapabilirler. Yeniden kimi idrar sökücü ilaçları kullananlar, aslında sıcaklara bağlı sıvı kaybı olduğu durumlarda doz azalımı yapabilir. Kalp hastalarının sıcaktan etkilenmelerine karşın kendilerine dikkat ettikleri takdirde, sıcağa, sıvı tüketimine ve ilaçların dozlarına rastgele bir meşakkat yaşamadan bu sıcak mevsimleri çarçabuk geçirebileceklerini düşünmekteyiz” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*