Qualcomm 1 milyar dolarlık cezayı ödemekten son anda kurtuldu

Avrupa Birliği (AB)i tarafından son vakitlerde teknoloji şirketlerine karşı büyük bir antriröstlük kontrolü yapılıyor. Bu nedenle büyük teknoloji şirketleri Avrupa Birliği’ne yüksek ölçüde ceza ödemek zorunda kalabiliyor. 

Avrupa Komitesi 2018 yılında, ABD menşei Qualcomm’un, Inteli AMD üzere rakiplerini engellemek için tüm iPhone’larda ve iPad’lerde sırf kendi çiplerini kullansın diye Apple’a milyarlarca dolar ödediğini münasebet göstererek Qualcomm’a 1 milyar dolarlık rekor bir ceza kesmişti.

Bunun üzerine cezaya itiraz eden Qualcomm 4 yılın akabinde verdiği çabayı kazandı.  Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme, AB’nin verdiği cezayı iptal etti ve AB rekabet uygulayıcısını davanın ele alınması konusunda kusurlu buldu. Karara nazaran bir dizi usulsüzlük, Qualcomm’un savunma haklarını etkiledi ve Kurulun Qualcomm’a yönelttiği suçlamaları geçersiz kıldı. Ayrıyeten Avrupa Kurulu, Qualcomm’a yöneltilen argümanları kanıtlayan bir tahlil sunmağı için eleştirildi.

Qualcomm, AB antitröst düzenleyicileri tarafından dört yıl evvel uygulanan 997 milyon euroluk (1.05 milyar dolar) cezayı ödemekten son anda kurtuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.