Rus hokey yıldızı Ivan Fedotov, Amerika’ya gidecekken tutuklandı

Rus hokeyinin yıldız oyuncusu NHL’de oynamak için ABD ekibi ile kontrat imzaladıktan günler sonra Rus sivil askerinin düzenlediği operayonla tutuklandı.

Rusya-Ukrayna savaşı her iki ülkenin atletleri için kabus olmaya devam ediyor. Ukrayna’da birçok sportmen ülkelerini savunurken hayatını kaybederken, Rus atletler da karşı karşıya kaldıkları yasaklamalarla başa çıkmaya çalışıyor. Bu durumun son kurbanı Rus hokey yıldızı Ivan Fedotov oldu.

Olimpiyat gümüş madalyası bulunan 25 yaşındaki Ivan Fedotov, Amerikan NHL grubu Philadelphia Flyers ile 1 milyon euro bedelinde bir kontrat imzaladı. Fakat iki gün evvel Rus sivil askeri tarafından gözaltına alındı ve birinci olarak St. Petersburg’daki ordu kayıt ofisine götürüldü. KHL liginin en güzel kalecisi olarak kabul edilen Ivan Fedotov, Ukrayna’da savaşmak için asker toplama davetine uymamakla suçlanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’da devam eden operasyonu için 49 yaşına kadar olan Rus erkeklerin askere alınmasına mecburilik getirilmişti. Bu davete uymayanlar, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e ihanet etmiş sayılıyor.

Philadelpiha Flyers Genel Müdürü Chuck Fletcher, kulübün durumun farkında olduğunu lakin “şu anda öteki bir yorum yapmayacağını” söyledi.

2 YIL MAHPUS CEZASI ALABİLİR

Fedotov’un tutuklanması, Rus ordusuyla yakın bağları olan CSKA’dan ayrılmasının intikamı olarak yorumlandı. CSKA’nın eski oyuncusu olan 25 yaşındaki kaleci, resmi olarak asker kabul ediliyor. Ve askerlik hizmetinden kaçmakla suçlanırsa, iki yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilir.

HASTANEYE KALDIRILDI

Gözaltına alındıktan sonra gerilim kaynaklı mide ağrısıyla hastaneye kaldırılan Fedotov, Severomorsk deniz karakoluna götürüldü. Eski arktik liman kenti, Putin’in Kuzey filosunun merkezi olarak kabul ediliyor. Oyuncunun 25 yaşındaki eşi Nadezhda Korzhneva yaşananlar hakkında yorum yapmazken, avukatı Alexei Ponomaryev atletin askerlik hizmetinden kaçmadığını söyledi ve gördüğü muameleyi kınadı: “Ivan kendini makûs hissediyor. Uygun tıbbi tedaviyi alamıyor.”

Öte yandan Fedotov’un St. Petersburg buz pateni pistinde tutuklandığı anın görüntüsü ortaya çıkarken, bir bayanın ambulansa binmeye çalıştığı fakat engellendiği görülüyor. Rus medyasında çıkan haberlere nazaran, bu kişinin Fedotov’un annesi. Fedotov’un şu an nerede olduğu ailesi tarafından bilinmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*