Saç dökülmesine yeterli gelen vitamin ve mineraller

“Saç dökülmesi çok faktörlüdür. Hormonlar, beslenme, genetik yatkınlık kadar vitamin mineral eksikliği de bu faktörler arasındadır” diyen Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, saçları güçlendiren vitamin ve minerallerin listesini verdi.

Yıkarken, tararken ya da resen, dinlenme fazındaki 50-100 adet saçın bir günde dökülmesi olağan kabul ediliyor. Lakin günlük dökülen ölçü 100 telin üzerindeyse, saçlarınızda bariz azalma hissediyorsanız kesinlikle doktora başvurun. Zira saç dökülmesinin gerisinde demir eksikliğinden romatizmaya, tiroit hastalıklarından çinko ve biyotin eksikliğine kadar birçok sıhhat sorunu yatabiliyor. Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, saç dökülmelerini önleyen vitamin ve mineralleri şöyle sıraladı:

Yeşim Erbil

A vitamini

Kıl foliküllerindeki hücrelerin büyümesi ve kıl foliküllerinde bulunan yağlı yapının yani sebumun gelişimini sağlar. Sebumun az olması saç telinin incelmesi ve kopmasına neden olur. Tatlı patates, bal kabağı, kabak, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ve ıspanakta A vitaminin öncüsü olan “Beta karoten” vardır. Sağlıklı beslenen bir şahısta A vitamini eksikliği pek görülmez.

B vitaminleri

Saç vitamini olarak bilinen Biotin, H vitamini yahut B7 vitamini olarak da isimlendirilir. Biotin saç derisinin nemlenmesini ve kıl foliküllerinin gelişimini sağlar. Sağlıklı beslenen şahıslarda biotin eksikliği beklenmez lakin inatçı saç dökülmesi olduğu vakit kan seviyesini belirleyip eksiklik varsa destek etmek gerekir. Tüm B vitaminleri tahıllar, et, balık, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol ölçüde bulunur.

C vitamini

Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini saç sıhhati için epeyce kıymetlidir. Saç derisinin nemlenmesi ve kıl foliküllerinin gelişimini sağlar. Bedende her an oluşan paslanma eserleri (oksidasyon ürünleri) antioksidanlar tarafından temizlenir. C vitamini de bunlardan biridir. C vitamini turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bol ölçüde bulunur. Gerekli durumlarda günde 1 gram olarak destek alınabilir.

D vitamini

Anti enflamatuar ve anti oksidan tesiri olan en kıymetli vitaminler ortasındadır. Kıl foliküllerinin gelişimi için çok değerlidir. Ülkemizde D vitamini eksikliği yaygındır bu nedenle yaz aylarında saat 11.00-14.00 ortası müdafaa faktörü kullanmadan 29 dakika güneşlenmek D vitamini sentezini sağlayacaktır. Bu türlü bir imkanı olmayan şahısların ise D vitaminini destek olarak alması önerilir. D vitamini besinler ile pek alınamaz. Genel olarak 50 ng/ml’nin üzerinde olması uygundur.

E vitamini

Anti enflamatuar ve anti oksidan tesiri olan E vitamini kıl foliküllerinin gelişimi için değerlidir. Ceviz, badem, fındık E vitamini kaynaklarıdır. İnatçı saç dökülmelerinde E vitamini desteği kullanılır.

Demir

Demir eksikliği saç dökülmesinin birincil nedenidir. Demir eksikliği belirlenen bir bireyde kan kaybının nedeninin araştırılması kıymetlidir. Bu araştırmalar sonucunda eksik olan demir depoları doktor denetiminde tamamlanır. Demir destekleri C vitamini ile alınırsa emilim azamî olacaktır. Demir kaynakları karaciğer, sığır eti, koyun eti, baklagil, yulaf, maydanoz, kabak çekirdeği, fıstık içi, ceviz, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yumurtadır.

Çinko

Kıl foliküllerinin gelişimi ve sebumun üretiminde değerlidir. Çinko saç tabanlarını uyarmak ve o bölgede yer alan hücrelerin metabolizmalarını düzenlemek üzere kıymetli bir fonksiyona sahiptir. Baklagil, kırmızı et/ balık, badem/yer fıstığı çinko kaynaklarıdır. Fakat kan seviyesine bakılarak destek olarak alınması gerekebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*