Sanayi üretim endeksi büyümesinde yavaşlama beklentisi

Reuters’ın altı kurumun iştirakiyle gerçekleştirdiği ankete nazaran, sanayi üretiminde Haziran’da artış beklentileri yüzde 5.5 ile yüzde 9.9 bandında yer alıyor.

Endeks, 2020 yılında koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinin akabinde iki yıldır aralıksız büyümesini sürdürüyor.

Ekonomistler, endeksteki büyümenin ilerleyen aylarda yavaşlayacağını öngörüyor. Dış talepte muhtemel bir azalma yahut Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ötürü bir tedarik sorunu yaşanması durumunda sanayi üretim üzerinde olumsuz tesirler görülebilir.

“BİR KESİM YAVAŞLAMA BEKLİYORUZ”

Albaraka Türk Ekonomisti Lütfullah Bingöl “Sanayi üretim endeksinin büyümesinde Temmuz’da bir modül yavaşlama bekliyoruz. Lakin otomotiv dalındaki çip sorunu çözülürse yılın kalanında başka bölümlerdeki sakinleşmeyi dengeleyebilir” dedi ve ekledi:

“Hem bu yüzden hem de turizmdeki çok düzgün gidiş sebebiyle, yıllık büyümeyi hala yüzde 4 düzeyinin üzerinde bekliyoruz.”

Haftaya açıklanacak bilginin yıllık değişimi için baz oluşturan Mayıs 2021’de salgın hastalık tedbirlerinin yarattığı baz tesiriyle sanayi üretimi yüzde 40.7 artmıştı.

Salgın önlemlerinin tesirli olduğu 2020 yılındaki hudutlu büyümenin akabinde üretim ve ihracatı destekleyen iktisat modeli ile Türkiye iktisadı 2021 yılında yüzde 11 büyüdü. Büyüme canlı iç ve dış taleple birinci çeyrekte yüzde 7.3 oldu. Fakat geçen yılın sonunda yaşanan kur krizi, artan güç fiyatları sebebiyle yüzde 80 düzeyine yükselen enflasyonun ve Ukrayna savaşının tesirlerinin bu sene büyümeyi kısıtlaması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*