Savaşta 61. gün ­| “Düşünmek zaman alıyor ama sorun şu ki bu sırada savaş devam ediyor”

Savaşın 61. gününde de müzakerlerden beklenen sonuç alınmış değil. Ukrayna tarafından ise BM’ye çağrı yapıldı. Çağrısında, “Düşünmek zaman alıyor ama sorun şu ki bu sırada burada savaş devam ediyor” diyen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Birleşmiş Milletler’den Mariupol Limanı’nın tahliyesi için Rusya’ya baskı yapmasını istedi.

DÜNYA 25.04.2022 23:51

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 61. güne girildi. Müzakerelerde şu ana kadar herhangi bir sonuca ulaşılamazken ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Savunma Bakanı Austin de dün Kiev’de Zelenski ile görüştü.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace 15 bin Rusya askerinin öldüğünü iddia etti. Ukrayna tarafından ise, “Rus ordusu 21 bin 900 asker, 181 uçak, 154 helikopter ve 884 tankını kaybetti” açıklaması yaptı.

Son olarak Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Birleşmiş Milletleri (BM) Mariupol Limanı’nın tahliyesi için Rusya’ya baskı yapmaya çağırdı. Kuleba, bugün yaptığı çağrıda, birçok yetkilinin Moskova ziyaretinde tuzağa düştüğünü belirterek, “Gueterres, öncelikli olarak tek bir konuya odaklanmalı, o da Mariupol’un tahliyesi” dedi. Kuleba, “Bu gerçekten BM’nin yapabileceği bir şey. Eğer siyasi irade, karakter ve dürüstlük gösterilirse umuyorum ki bu bizim ilerlememize olanak sağlar” diye konuştu.

CANLI ANLATIM

00.30 Kuleba: “Düşünmek zaman alıyor ama sorun şu ki bu sırada burada savaş devam ediyor”

Savaşı kazanmak ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Avrupa’nın derinliklerine” inmesini önlemek için Batı’nın, Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu silahları hızla sağlaması gerektiğine dikkati çeken Kuleba, “Biliyorsunuz, silahlarla ilgili her konuşma bizim ‘buna ihtiyacımız var’ dememizle başlıyor. Cevap ‘Tam olarak buna ihtiyacınız olduğunu düşünmüyoruz. Üzerinde düşünelim’ oluyor. Düşünmek zaman alıyor ama sorun şu ki bu sırada burada savaş devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Kuleba, “Sonunda ihtiyacımız olanı alıyoruz ve sonra yeterli miktarda almaya başlıyoruz. Ama zaman kaybedildi. Bu ele alınması gereken asıl mesele, özellikle Amerikalı mevkidaşlarımıza ve diğer ülkelere karşı bu konuda oldukça açık konuştuk. İşleri hızlandırın.” değerlendirmesini yaptı.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*