Sigaraya karşı son deva: 2008’den sonra doğanlara satılmayacak

Yeni Zelanda ‘dumansız nesil’ siyaseti uygulayarak 2008’den sonra doğan herkese sigara ve tütün eserlerinin satışını yasaklayacak.

NTV’nin aktardığı habere nazaran; yasa yürürlüğe girdiğinde, 2008 sonrası kuşak sigara ve tütün eserleri satın alamayacak. Hükümetin bu düzenlemesinin gelecek yıl hayata geçmesi bekleniyor.

Tüberküloz uzmanı olan Sıhhat Bakanı Yardımcısı Dr. Ayesha Verrall, “İlerleyen yıllarda artık gelecek kuşaklar asla yasal olarak tütün eserlerini satın alamayacaklar. Gerçek şu ki, sigaraya başlamanın inançlı bir yaşı yok” açıklamasını yaptı.

SİGARA İÇİLMESİN DİYE ALINAN VERGİLER ARTTI

Sigara içme oranlarını düşürmede gerçek siyaset uyguladıklarını belirten Verrall şöyle konuştu:

“Sigara içme oranlarını düşürmede gerçek tarafta ilerlerken, gayemize ulaşmak için daha fazlasını, daha süratli yapmamız gerekiyor. Māori bayanları ortasında sigara içme oranları yüzde 32’ye çıktı. Hiçbir şey değişmezse, Maoriler ortasında sigara içme oranlarının yüzde 5’in altına düşmesi on yıllar alacak ve bu hükümet kimseyi geride bırakmak istemiyor” dedi.

Öte yandan, ‘Dumansız Yeni Zelanda’ planı kapsamında tütün eserlerinden alınan vergiler arttı.

Verrall, “ÖTV artışlarının tam tesirini zati gördük. Daha ileri gitmek, insanların sigaraya bırakmalarına yardımcı olmayacak. Bu durum, sırf alışkanlığı bırakmak için uğraş eden sigara tiryakileri daha da cezalandıracak” açıklamasını yaptı.

Aksiyon planında hükümet, yeni siyasetin kaçakçılığı ve karaborsa satışlarını daha da artırabileceğini kabul etti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*