Tayvan ziyareti ile kriz yaratmıştı: Pelosi’den Ermenistan’da tartışma yaratacak açıklama

Tayvan ziyaretiyle Çin’in büyük yansısını çeken ve bölgede krize yol açan ABD Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi Ermenistan’a gitti. Pelosi, başşehir Erivan’da yaptığı konuşmasında Azerbaycan’ı amaç aldı, yeni bir krize yol açacak sözlerde bulundu.

Geçen ay Tayvan’ı ziyaret ederek ABD ve Çin ortasında büyük krize yol açan ABD Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi, tam da Azerbaycan-Ermenistan hududunun ısındığı bir periyotta Ermenistan’a gitti.

Pelosi, bugün Ermenistan’da yaptığı konuşmada Azerbaycan’ı amaç alırken, Türkiye’nin de yansısını çekecek açıklamalara imza attı. Pelosi, ‘Azerbaycan’ın ‘yasadışı’ ataklarını kınadığını’ belirtirken, “Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik yasadışı ve ölümcül saldırılarının” akabinde Erivan ziyaretinin kendisi için özel bir değer taşıdığını söyledi.

‘SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ’

Pelosi, sondaki çatışmalarla ilgili Azerbaycan’ı suçlarken, “Sınır çatışmalarının Azeri hücumları tarafından tetiklendiği açık. Bu akınları şiddetle kınıyoruz” dedi. Pelosi, ABD’nin bölgede tesirini artırması gerektiğinin altını çizdi. Pelosi, ‘Otokrasi ile global gayrette Ermenistan’ın yanındayız.” dedi.

Pelosi’nin açıklamalarına Bakü ve Ankara idarelerinden gelecek reaksiyon şimdiden merak konusu olurken, ABD Temsilciler Meclis Başkanı’nın konuşmaları yeni bir krizin fitilini ateşleyeceğe benziyor…

ERMENİ LOBİSİ ABD’DE BASKIYA BAŞLADI

Ermenistan, dün Azerbaycan ile yeni çatışmaların akabinde ateşkes ilan edildiğini duyururken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı 79 Azeri askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise evvelki gün 135 Ermeni askerinin öldüğünü söylemişti. Son tansiyon, iki ülke ortasında 2020 yılından bu yana görülen en şiddetli çatışma oldu ve savaş kaygılarına yol açtı.

ABD’de güçlü olan Ermeni lobisi, bu hafta ABD idaresine Ermenistan’a dayanak verme daveti yapmıştı. Amerikan Ermeni Topluluğu Lideri Anthony Barsamian, Azerbaycan’ın son çatışmada milletlerarası hukuku ihlal ettiğini öne sürerek “Ermenistan Ukrayna’yla birebir ilgiyi görmüyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*