Ukrayna’da nükleer kâbusa ramak kala…

Rusya’nın denetimindeki Ukrayna topraklarında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında devam eden çatışmalar ve meydana gelen yangınların akabinde tesisin elektriği kesildi. Kesintiyle birlikte devreden çıkan santralde yaşanabilecek bir erime ya da sızıntı tehlikesi dünyayı ikinci bir Çernobil felaketine sürükleyebilir korkusu; tesise saatler sonra yine elektrik verilmesiyle son buldu.

Kesinti sonrası santraldeki yakıt çubuklarının soğutma süreçlerinin risk altına girdiği belirtilirken Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski de dünyanın bir radyasyon felaketinden kıl hissesi kurtulduğunu tabir etti. Santralin çalışmasını sürdüren Ukrayna Nükleer Güç Ajansı Energatom yetkilileri, bu türlü bir kesintinin tesisin tarihinde birinci defa yaşandığını kaydetti.

Energatom ayrıyeten elektrik kesintisi nedeniyle tesisteki havalandırmanın çalışmayacağını ve orada bulunan tüm çalışanın tehlikeli dozda radyasyon alacağı uyarısı da yaptı. Santralde çalışan bir mühendis, geçen hafta İngiliz medyasına konuşmuş, Rusya’nın santrali Ukrayna güç sisteminden kesmek istediğine inandığını söylemişti. Rus devlet medyasına nazaran ise, santralin elektrik şebekesiyle ilişkisinin büsbütün kesilmesinin akabinde güvenlik sistemleri devreye alındı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*