Yalnızca 500 TL’ye satılan heykel 2000 yıllık bir Roma büstü çıktı

Amerikalı bir bayanın, yalnızca 500 TL’ye satın aldığı bir heykelin yaklaşık 2000 yıllık eski bir Roma büstü olduğu ortaya çıktı.

Teksas, Amerika’daki Laura Young isimli bir bayanın, 2018 yılında alışveriş yaparken denk geldiği ve yaklaşık 500 TL (34.99 Dolar) üzere bir fiyata satın aldığı heykel, hayli bedelli bir tarihi eser çıktı.

CNN’de yer alan habere nazaran, “İlginç görünen bir şey arıyordum” diyen Young, 52 kiloluk bu büstü gördüğünde satın alması gerektiğini düşündü lakin bu kadar pahalı olduğunun farkında değildi.

2011’den beri antika yapıtları sattığını söyleyen Young, satın aldığı kesimin tarihi bir geçmişi olup olmadığını görmek için biraz araştırma yaptı. Ancak satın aldığı parçanın Roma’ya uzanan bağları olacağını ve 4 yıl sonra San Antonio Sanat Müzesi’ne (SAMA) ulaşacağını şimdi bilmiyordu.

Young, mermer büst hakkında bilgi almak için müzayede konutları ve uzmanlarla temasa geçti.

Sonunda, New York merkezli Sotheby’s şirketi, büstün aslında antik Roma devrinden olduğunu doğruladı ve yaklaşık 2000 yaşında olduğunu iddia etti.

Lara Young ve Roma büstü…

DEPODAN ÇALINDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Bir uzman, dijital bir bilgi tabanında büstün izini sürmeyi başardı ve Almanya’nın Bavyera kentinde yer alan Aschaffenburg kentinde 1930’lu yıllara ilişkin fotoğraflarını buldu.

SAMA’da küratörlük yapan Lynley McAlpine, CNN’e yapıtın Romalı bir askeri önder olan Sextus Pompey’in büstü olduğuna inanıldığını söyledi. Babası, Büyük Pompey, bir vakitler Jul Sezar’ın müttefikiydi.

Büst, Bavyera Hükümdarı I. Ludwig tarafından yaptırılan ve Pompejanum olarak da bilinen bir Pompeii konutunun kopyasına yerleştirilmişti. İkinci Dünya Savaşı’na kadar orada sergilendi ve Young, 2018’de satın alana kadar en son orada görüldü.

Sonrasında büst, savaş sırasında Pompejanum bombalanıp yok edilmeden evvel, meskendeki öteki yapıtlarla birlikte, depoya taşınmıştı. Bir noktada, tarihi büstün depodan çalındığı varsayım ediliyor.

McAlpine, “Görünüşe nazaran, 1950’ye kadar depoya olduğu vakit, biri onu bulup aldı. ABD’de ortaya çıktığı için, orada bulunan birtakım Amerikalıların eline geçmesi beklenen görünüyor” dedi.

ALMANYA’YA GERİ DÖNECEK

Büst, şu anda bir yıllığına SAMA’ya ödünç veriliyor, fakat McAlpine, yapıtın depodan yağmalandığından beri teknik olarak Almanya’ya ilişkin olduğunu açıklıyor.

Young, eşsiz bulgusunun sergilendiğini görmekten gurur duyuyor, lakin Mayıs 2023’ten sonra büst, tekrar Pompejanum’da sergileneceği Almanya’ya geri gönderilecek.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*