YKS’ye girecek öğrenciler için tavsiyeler

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) az bir vakit kaldı. Prof. Dr. Tayfun Turgay, 18-19 Haziran’da gerçekleştirilecek YKS’ye girecek öğrenciler için tavsiyelerde bulundu.

Turgay, öğrencilerin motivasyonlarını yüksek tutarak amaç ve hayallerini düşünmelerinin bu güçlü süreçte ehemmiyet taşıdığına dikkati çekerek, “Önemli olan sizsiniz, imtihana az gün kala imtihan heyecanı yaşamak çok olağan. Heyecanınızı amaçlarınıza ulaşmada verimli kullanabilirsiniz. Lakin tasanın gerilime dönüşmesinin engellenmesi gerekiyor” tabirini kullandı.

“EĞİTİMİ KİMDEN ALDIĞINIZ ÖNEMLİ”

Öte yandan eğitimin kimden alındığının değerine vurgu yapan Turgay, kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Her geçen gün değişen teknoloji hiç kuşkusuz eğitim kesimini de değiştiriyor. Eğitim alanında kullanılan teknoloji ve teknikler ne kadar değişirse değişsin, eğitimi nasıl aldığımızdan fazla kimden aldığımız her zamanda kıymetini muhafazaya devam edecek. Üniversitelerin online olması da yalnızca bir eğitim metodu. Tercihini yapacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken bahislerden bir tanesi de bu. Eğitmenlere dikkat ederek tercih yapmaları çok daha hakikat karar olacaktır.”

TERCİH PERİYODUNA DİKKAT!

Turgay, imtihan sonucunda tercihleri öğrencilerin kendilerinin yapmasının hakikat olacağını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Kaygı geleceğinizi şekillendirmede tesirli olmasın. Öğrenciler ileride ne yapmak istediklerine ve gayelerine karar verdikleri surece eğitimde fırsatlar her daim devam edecektir. Öğrencilerin hayallerini ve gelecekte ehemmiyet kazanacak meslekleri göz önünde bulundurarak tercih yapmaları gerekiyor.”

SİZİ GERİLİME SOKACAK ŞEYLERDEN UZAK DURUN”

Yeme içme nizamınıza ve uyku saatlerinize dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Turgay, kelamlarını şu tavsiyelerde bulundu:

“Günlük rutinlerinizi sabitleyin. Günde 1- 2 saati kendinize ayırın ve imtihan psikolojisinden uzaklaşmaya çalışın. Genel tekrar testleri ve deneme imtihanları çözün, bu imtihanları çözerken gerçek imtihan şartları yaratın. ÖSYM’nin soru kalıplarını gözden geçirin, her yanlış yaptığınız sorunun tahlilini öğrenin. Moralinizi bozacak, sizi gerilime sokacak şeylerden uzak durun.Gün içersin de en az 10 dakika ağır olmayan antrenmanlar yapmaya çalışın.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.