Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ile yaşanan gerginlikle ilgili konuştu, Erdoğan’a karşılık verdi

Türkiye ile Yunanistan ilgileri son devirde gerilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı’nı maksat alan “Miçotakis benim için bitmiştir.” kelamları tansiyonu uygunca artırmıştı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Reuters haber ajansına röportaj verdi. Türkiye ile yaşanan krize de değinen Yunan Başbakan, NATO ülkelerinin iki ülke ortasında yaşanan krizde Yunanistan’ı destekleyeceğini ima etti, “Türkiye şaşırmasın!” dedi.

Son devirde Türkiye ile Yunanistan ortasında gerginlik tırmanırken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Reuters haber ajansına konuştu, Türkiye ile yaşanan krize değindi.

Miçotakis, Türkiye’yle alakalara dair yaptığı açıklamada, “Yunanistan, karşılaştığı saldırgan tavra, revizyonist telaffuzlara ve egemenlik haklarını ihlal eden aksiyonlara müsamaha göstermeyecektir.” dedi.

Yunanistan Başbakanı, “Bence halini değiştirmek Türkiye’nin elinde. Saldırgan tavır izleyen taraf hiçbir vakit biz olmadık. Lakin gereksinim duyulduğunda kendimizi savunma yeteneğine sahip olduğumuzdan çok eminiz” dedi.

Miçotakis, Yunanistan’ın “Avrupa Birliği ve ABD üzere kendilerini destekleyen müttefiklere” sahip olduklarını da vurguladı. Miçotakis, “Biz, her haklı olduğumuzu sav ettiğimizde, sıkıntıların milletlerarası hukuka nazaran çözülmesi gerektiğini savunduk. Yunan adalarının egemenliğine ait akıl almaz argümanları kabul edemeyeceğimizi söyledik.” dedi.

‘NATO ÜLKELERİ BİZE TAKVİYE VERDİĞİNİ GÖSTERDİĞİNDE…’

Miçotakis, NATO ülkelerinin de Türkiye karşısında Yunanistan’ı desteklediğini ima ederek, “NATO içindeki müttefiklerimiz de bu hususta haklı olduğumuzu ve olaylara diğer bir halde bakmanın mümkün olmadığını söylediğinde Türkiye şaşırmamalı…” dedi.

Yunanistan’ın Avrupa güç krizine bakışı
Yunanistan Başbakanı, Reuters’a yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Avrupa güç krizini hafifletmedeki potansiyel rolünün değerinden bahsetti.

Doğu Akdeniz’den Yunanistan üzerinden Avrupa’ya doğal gaz aktarma muhtemelliğine ait bir soruyu yanıtlayan Miçotakis, tüm seçeneklerin incelenmesi gerektiğini vurguladı. Miçotakis, “İsrail, Avrupa ne tahlille giderse gitsin, katiyetle Yunanistan’ı dahil etmek zorunda kalacak.” dedi.

Yunanistan ve Türkiye bağlantıları son devirde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” çıkışıyla uygunca gerildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.