AFAD açıkladı : 30 milyar halen yatırılmadı

AFAD bu sorunun yanıtını vermedi ama halen ödenmeyen miktarın 30 milyar lira olduğunu açıkladı.

Türkiye Tek Yürek kampanyası yayınına bağlanan kurum ve kuruluşlar, büyük felaketi yaşayan depremzedeler için 115 milyar 146 milyon 528 bin lira yardım sözü verdi.

Mart ayının sonuna gelindiğinde taahhüt edilen paranın 74 milyar 200 milyon lirası yatırılmıştı.

AFAD tarafından ödeme yapan kurum ve kuruluşların listesinin yayınlanacağı, böylece söz verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği belirtildi.

Bu açıklamanın ardından, dönemin Cumhurbaşkanı yardımcısı Nisan başında yaptığı açıklamada 10 milyar 281 milyon 836 bin lira daha yatırıldığını açıkladı.

Böylece 115 milyar 146 milyon lira olarak taahhüt edilen bağıştan 84 milyar 400 milyon lira yatırılmıştı. Taahhütlerini yerine getirmeyen deprem yüzsüzlerinin “ödemedikleri miktar” 30 milyar liraydı.

AÇIKLAMADAN 8 AY SONRA ÖDENMEYEN TUTAR HALÂ 30 MİLYAR…

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı tarafından İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na verilen soru önergesine yanıt geldi;

AFAD, şu ana kadar 85 milyar liranın yatırıldığını açıkladı. Böylece aradan 9 aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen 30 milyar liralık açığın hala devam ettiği ortaya çıktı. Halıcı, hâlâ bağışlarını yatırmayan holding, kişi ve kurumların açıklanmasını talep etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halıcı, şunları söyledi:

“BAĞIŞI YAPAN HALKIN KENDİSİ…YAPMAYAN HOLDİNGLER AÇIKLANMALI”

Depremde on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Milyonlarca vatandaşımız etkilendi. Şehirler yerle bir oldu. Aradan 9 ay geçti ve biz bağış beyanında bulunan kişi ve şirketlerin bazılarının bu bağışları yatırmadığını öğreniyoruz. Zaten bağışın çok büyük bölümünü kamu kurumları ve bankaları; yani yine halkın kendisi yaptı. Ben Bakan Yerlikaya’ya bağış yapacağını söylemesine rağmen bağışta bulunmayan kişi ve firmaları da sormuştum.

Sayın Bakan bunları da açıklamalıdır. 115 Milyar lira toplandığı söylenmişti ancak aradan geçen neredeyse bir yılda 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı. Kim bu firmalar? Bunların ne kadar vergi borçları silindi? O tarihten bu yana kaç kamu ihalesi aldılar? Bu bağışları neden yatırmadılar? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Halıcı “Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası 20 milyar, VakıfBank 12 milyar, Halkbank 7 milyar TL olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşları bağışta bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın söylediği toplanan rakam zaten kamu kurumlarından alındı, yani halktan. Bağışta bulunacağını beyan eden ancak parayı yatırmayan bu büyük holdingler hangileri? Bunlar açıklanmalıdır” dedi.

SÖZÜNÜ TUTANLAR KİMLERDİ

Patronlar Dünyası’nın “deprem yüzsüzlerini ifşa edelim” çağrısına ilk destek Kibar Holding ve Tavuk Dünyası’ndan geldi.

Her iki şirket de danışmanları araclığı ile Patronlar Dünyasına ulaşarak deprem bağışlarını yaptıklarını açıkladı. Kibar Holding adına Ali Kibar tarafından 50 milyon, Tavuk Dünyası tarafından da 3 milyon lira depremzedeler için bağış yapılmıştı.

HALİL İBRAHİM DEMİRHAN DEKONTLARI GÖNDERDİ

Çağrımıza destek veren iş dünyasının bir önemli ismi ise Orient Light International Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Demirhan oldu.

Depremden sonra 60 milyon lira yardım sözü veren Halil İbrahim Demirhan, bugüne kadar 2 milyon dolar (48 milyon TL) bağış yaptıklarını açıkladı. Bu paraların Adıyaman ve Kahramanmaraş’taki konteyner kentlerin inşasında kullanıldığını belirtti.

Halil İbrahim Demirhan, kalan 12 milyon lirayı da Adıyaman’daki konutların yapımına başlandığında ilgili kurumlara aktarılacağını ve bu konuda kendileri ile iletişime geçildiğini söyledi.

“SÖZÜNÜZÜN ARKASINDA DURUN”

İş insanı Halil İbrahim Demirhan, Patronlar Dünyası’nın “İFŞA” çağrısını çok kıymetli bulduğunu belirterek, “Herkes söylediği sözün verdiği sözlerin arkasında dursun. Bu sözleri yerine getirsin” dedi.

Biz de Kibar Holding, Tavuk Dünyası ve Orient Light International Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Demirhan’a gösterdikleri duyarlılıktan ve deprem yüzsüzleri çağrımıza kulak kabarttıkları için Patronlar Dünyası olarak teşekkür ediyoruz.

KOTON DA AÇIKLADI

Haberimizin yayınlanmasının ardından Koton firması da, bağış yaptıklarına dair dekontu ve AFAD’dan kendilerine gönderilen teşekkür mektubunu iletti.

Depremzedelere 5 milyon lira bağış yapan Koton mağazacılığa da çağrımıza kulak vermelerinden ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

MET-GÜN İNŞAAT VE İPEKYOL A.Ş’DEN TEMİZ TOPLUM DESTEĞİ

Patronlar Dünyası’nın “temiz toplum” çabası için başlattığı kampanyaya bir destek de sektörünün öncü firmalarından MET-GÜN inşaat ve tekstil ve giyim devi İPEKYOL A.Ş’den geldi.

Büyük deprem felaketinde MET-GÜN inşaat 20 milyon lira, İPEKYOL A.Ş ise 5 milyon liralık bağış yapmıştı.

Her iki firmada örnek olması ve deprem yüzsüzlerinin açığa çıkması amacıyla, hem bağış dekontlarını hem de AFAD tarafından kendilerine gönderilen teşekkür belgesini paylaştı.

GCM YATIRIM SES VERDİ

Son olarak GCM Yatırım da PD’nin çağrısına ses verdi.

GCM Yatırım Genel Müdürü Alper Nergiz, “Yaşanan deprem felaketinde hızlı aksiyon alan ilk kurumlardan biri olduk. Ülkemizin insanları için yaptığımız bağışlarla yaraların sarılmasına katkıda bulunmaya çalıştık” dedi.

İşte bugüne kadar Patronlar Dünyası’na bağış dekontlarını paylaşan, “sözünün eri” iş insanları ve şirketler :

Kibar Holding: 50 milyon lira

Tavuk Dünyası: 3 milyon lira

Orient Light International Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Demirhan: 48 milyon lira

Koton: 5 milyon lira

Met-Gün Holding: 20 milyon lira

İpekyol: 5 milyon lira

Limak Holding: 100 milyon lira

Trendyol: 150 milyon lira

Polat Yağcı: 2 milyon lira

Birleşmiş Markalar Derneği: 7 milyon lira

Rezan Epözdemir: 3 milyon lira

Ebru Yaşar: 3 tır dolusu yardım, depremzede Mesut Hançer’e ev…

Ebru Gündeş: 1 milyon lira

DAP Yapı: 10 milyon lira

Bel Beton A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Genç: 6 milyon

MÜSİAD Başkanı ve aynı zamanda AK Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı: 10 milyon lira

Elegance Resort Hotel Aque, Spa and Wellness ve Vadişehir Yalova Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Özevin: 1 milyon lira

Can Uluslararası Yatırım Holding: 5 milyon lira

Gastronominin Nobel Ödülünü alan Şef Ebru Baybara’da 100 bin euroluk ödülünü Hatay’a bağışladı

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx