Alarm Verildi: Haritayı Görenler Nisan Ayında Olduğunu Unutacak!

Son Dakika Haberleri: Meteoroloji 19 Nisan Cuma günü hava durum raporunu yayımladı. Bir süredir yazdan kalma günlerin yaşandığı ülke geneli sağanak yağışa teslim oldu. Üç günün hava durum haritası ise sonbahar ve kış aylarını aratmadı.

KIŞ AYLARINI ARATMAYAN HARİTA

Bugün, yarın (20 Nisan Çarşamba) ve 21 Nisan Pazar günü hava durum haritalarına göre ülkenin büyük bölümü sağanak yağış etkisi altında.

Haritaya göre hafta sonu Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz sağanak yağışlı olacak. 22 Nisan Pazartesi gününden itibaren ise sıcaklıkların artacağı görülüyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülke geneli parçalı, yer yer çok bulutlu. Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Eskişehir, Sivas ve Van çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri ile Edirne’nin güney, Balıkesir’in kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının Karadeniz’de 3-5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve batı, Marmara’da kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, gece saatlerinden sonra Güney Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Kıyı Ege, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri ile Edirne’nin güney, Balıkesir’in kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu’da yer yer toz taşınımı beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx