Diyarbakır’da 19 ailenin yıkım gerginliği: Başvurulara cevap verilmedi

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesindeki Eski Hal civarındaki Köşkler Mahallesi’nde bulunan ve 19 hanenin yaşadığı barakaların boşaltılması için verilen süre dün (10 Ekim Salı) sona erdi.

Sağlık Müdürlüğü’ne ait olan alana Eylül ayında giden Yenişehir Belediyesi Zabıta ekipleri, barakalarda yaşayanlara çıkmaları için tebligatta bulundu.

AİLELERİN VERDİKLERİ DİLEKÇELERE CEVAP YOK

Tebligatın ardından barakalarda yaşayan aileler Diyarbakır Valiliği, Yenişehir Belediyesi ve Sağlık İl Müdürlüğü’ne dilekçelerle başvurdu.

1986 yılında sağlık çalışanlarının barınmaları için inşa edilen alanda bulunan barakalarda yaşayan ailelere verilen süre dün sona erdi.

Yenigün haberden Recep Çalışkan’a konuşan barakalarda yaşayanlar, “Zabıta ekipleri 9 Ekim Pazar günü alana geldiler ve yıkım süresinin yarın dolacağını belirterek, evleri boşaltmamızı istediler. Hiçbir komşumuz evini boşaltmadı. Diyarbakır’da malum, kiralar çok yüksek. Burada yaşayanların hepsi yoksulluk sınırının altında. Bekliyoruz bakalım ne olacak” dediler.

‘İLLA BURASININ BOŞALTILMASINI İSTİYORLAR’

Önlerinin kış olduğunu ve yaşanan deprem sonrası konut sıkıntısı yaşanırken böyle bir karara anlam veremediklerini belirten baraka sakinleri şunları söyledi:

“Devlet böyle yaparak bizleri resmen sokağa atıyor. Gidecek yerimiz yok. Hemen arkamızdaki boş alanda Diyarbakır Merkez Laboratuvarının arka kısmında yaklaşık 6-8 dönüm boş bir alan. Barakaların karşısında da ağır hasar verilmiş lojman ve hemen yanında 35 yıl önce yıkılan lojmanlar var. Orası da yaklaşık 6 dönüm bir arazi. Bu kadar yer varken neden illa burasının boşaltılmasını istiyorlar anlamış değiliz. Devletimizin bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Ne gidecek yerimiz ne de kiraya yetecek paramız var.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx