Hollanda’da yüzlerce bürokrat bildiri yayınladı: İsrail geçmişte de savaş suçları işledi

“Hükümetin İsrail’e koşulsuz desteği, bizi Gazze’deki insani felaketin suç ortağı haline getiriyor” diyen bürokratlara, Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz sert tepki gösterdi.

Bürokratların tepkisinin ardından Hollanda hükümeti, İsrail ve Hamas’a ateşkes çağrısı yaptı. Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail’e en güçlü desteği veren ülkelerden biri Hollanda olmuştu.

Başbakan Mark Rutte ve hükümet üyeleri, “İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu” vurguladı. Hollanda devletinin çeşitli kademelerinde görevli 300’den fazla bürokrat, hükümetin Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda tek taraflı bir tutum sergilediğini belirterek bir protesto bildirisi hazırladı.

Hollandalı bürokratlar, De Telegraaf gazetesinde yayımlanan bildiride, Hamas’ın saldırılarını kınadıklarını ve kurban yakınlarına başsağlığı dilediklerini belirterek, “Ancak İsrail’e koşulsuz destek verilmesinden çok kaygılıyız” dedi.

Hükümetin İsrail’e koşulsuz desteğinin, Hollanda’yı “Gazze’deki insani felaketin suç ortağı haline getirdiğini” savunan yetkililer, “Anayasa’ya dayanarak yemin ettik ve dürüst kamu görevlileri olarak adil davranmamız bekleniyor. Bunu vicdanımıza sığdıramayız ve sığdırmak istemiyoruz” görüşünü dile getirdi.

Çocuk hakları örgütlerine göre “Gazze’nin bombalanması sonucu her 15 dakikada bir çocuğun öldüğü kritik noktaya ulaşıldığını” kaydeden Hollandalı bürokratlar, masum sivillerin korunması gerektiğini vurguladı.

Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da devam eden şiddet durumunun derhal sona erdirilmesi ve gerilimin azaltılması için hükümeti harekete geçmeye çağıran bildiride, “Kaybedecek bir saniyemiz bile yok” dendi.

Bürokratların bildirisinde, İsrail’in uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiğine işaret edilerek, Hollanda hükümetinin, “bu ülkenin, Gazze Şeridi ve Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistin topraklarının işgalcisi olarak taşıdığı sorumluluktan hiç bahsetmediği” vurgulandı.

‘İSRAİL GEÇMİŞTE DE SAVAŞ SUÇLARI İŞLEDİ’

Uluslararası hukuka ev sahipliği yapması nedeniyle Hollanda’nın daha fazla çaba gösterme sorumluluğu bulunduğunun altı çizilen bildiride, “İsrail geçmişte de savaş suçları işledi ve cezalandırılmadığı sürece bunu yapmaya devam edecek” denildi.

Hollandalı üst düzey bürokratlar, tıpkı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde olduğu gibi, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarının da kınanması çağrısında bulundu.

Hollanda’da hükümetin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) lideri Dilan Yeşilgöz, üst düzey bürokratların bildirisine sert tepki gösterdi.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı sıfatıyla, İsrail’e koşulsuz destek açıklaması yapan isimlerden biri olan Yeşilgöz, “Bir devlet memuru olarak hükümetin politikaları hakkında görüş belirtebilirsiniz ama sonuçta kamu hizmeti siyasetin işi. Çizgiyi siyasi liderlik belirler, başkası değil” dedi.

Hamas’ın İsrail’e saldırısını, Paris saldırıları ile kıyaslayan Yeşilgöz, şöyle konuştu:

“O zaman hepimiz haklı olarak tiksintiyle ayağa kalktık ve ‘Teröre hayır’ dedik. Kimse ‘IŞİD’in bunu yapmasının mantığı neydi’ diye sormadı. Ama görünüşe göre başka bir terör örgütü Yahudileri katlettiğinde soruyoruz.”

İçişleri ve kraliyet ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Alexandra van Huffelen ise, hükümetin, bürokratların konuya olan ilgisini “büyük bir anlayışla karşıladığını” söyledi.

İhtiyaç duyulması halinde çeşitli birimlerle görüşmeler yapılacağını söyleyen bakan, bürokrasinin hükümete yönelik eleştirilerinin, devlet işleyişine zarar verip vermediği sorusunu yanıtsız bıraktı.

İktidar ortağı Demokratlar 66 (D66) Milletvekili Sjoerd Sjoerdsma da protesto eden Hollandalı bürokratlara destek vererek, Yeşilgöz’e tepki gösterdi.

Sjoerdsma, “Bürokratların bildirisine kızanlara şunu hatırlatmak isterim: Devlet memurları yeminlerinde, uluslararası hukuk düzenini geliştirme görevi de dahil olmak üzere, Anayasa’ya sadık olduklarını beyan ederler” dedi.

Bürokratların bildirisinin ardından Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Cumartesi akşamı Hollanda hükümeti adına, İsrail ile Hamas arasında ateşkes çağrısında bulundu.

Ollongren, kamu yayıncısı NOS’a, Gazze’deki “insani felaketi” durdurmak için savaşa ara verilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirten Hollanda Savunma Bakanı, “Fakat insani hukuka bağlı kalmalıyız. İnsanları su ve yiyecekten mahrum bırakamazsınız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx