İsrail polisinden cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya gelenlere gaz bombası

İsrail-Hamas çatışmaları devam ederken, İsrail polisinin, cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılmak için işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesine gelen Filistinlilere engel olduğu bildirildi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, konuya ilişkin açıklamasında, İsrail polisinin, cuma namazını Aksa’da kılmak için Eski Şehir bölgesine gitmek isteyen özellikle 50 yaş altı erkeklere zorluk çıkararak izin vermediğini aktardı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Eski Şehir’in Şam Kapısı’ndan girenlere kimlik kontrolleri yapılırken, alanda uzun kuyruklar oluştu. Eski Şehir’deki İsrail güvenlik güçlerinin sayısının artırıldığı görüldü. Basına yansıyan haberlere göre, Mescid-i Aksa’ya gelenlere gaz bombasıyla müdahale edildi.

‘MESCİD-İ AKSA’NIN KAPISINDAN ÇEVRİLDİM’

Adının açıklanmasını istemeyen ve 65 yaşında olduğunu belirten İsrail vatandaşı Filistinli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail polisinin kendisini Mescid-i Aksa’nın kapısından çevirdiğini ve içeri girmesine izin verilmediğini belirtmişti.

Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan ve Yahudi yerleşimcilerin kendisini doğup büyüdüğü evinden zorla çıkarmaya çalıştığını ifade eden Fatma Ebu Salim (74) de Aksa’ya her cuma namazı geldiğini ve tüm engellemelere rağmen geleceğini ifade etmişti. İslam ve Arap alemini yardıma ve yanlarında durmaya çağıran Ebu Salim, “(İsrail) Aksa’ya gitmemize, Eski Şehir’e gelmemize engel oluyorlar. Bizi buradan uzaklaştırmak istiyorlar” demişti.

Ne olmuştu?

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 500’ü çocuk, 276’sı kadın olmak üzere 1537 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 612 kişinin yaralandığını duyurmuştu. Ayrıca Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 36 Filistinlinin öldüğü, 650 kişinin yaralandığı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx