‘İzmir yat turizmi başkenti olacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yeni Foça Yat Limanı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yat limanı yatırımlarının önemine dikkat çekip, “İzmir kıyılarındaki Özdere, Dikili, Çeşme Şifne, Çeşmealtı, Şakran yat limanları için etüt proje çalışmalarımız sürüyor. İzmir’i 5 yeni yat limanı ile Türkiye yat turizminin başkentine dönüştüreceğiz” dedi.

İzmirin Foça ilçesindeki Yeni Foça Yat Limanı’nın açılışı Bakan Uraloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde İzmir Valisi Süleyman Elban ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün de yer aldı.

Uraloğlu, törendeki konuşmasında Türkiye’nin dünya süper yat endüstrisinin parlayan yıldızı olduğunu ve süper yat üretiminde dünyada üçüncü ülke konumunda olunduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“2002’de 37 olan tersane sayımızı da 85’e yükselttik. Süper yat üretiminde kalite ve rekabetçi fiyatlar Türkiye’nin rakiplerini bir bir geride bırakmaktadır. Süperyat üretiminde İtalya ve Hollanda’dan sonra üçüncü ülke Türkiye. Bu alanda ÖTV’siz yakıt ile sektöre büyük oranda destek sağladık. 2004 yılından itibaren, sicillerimize kayıtlı, kabotaj hattında münhasıran yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine özel tüketim vergisi tutarını sıfıra indirdik. Bugüne kadar sektöre yaklaşık 11 milyar lira ÖTVsiz yakıt desteği verdik.”

5 yeni yat limanı

Türkiye’nin dünyanın sayılı turizm ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatan Uraloğlu, “2002 yılında 41 olan yat limanı sayımızı 62’ye çıkardık. 10 bin 45 ilave yat bağlama kapasitesi sağladık. 2002 yılında 8 bin 500 olan yat limanı kapasitemizi yatırımlarımız ile 18 bin 545’e çıkardık. Özel sektör eliyle yapılan yatırımlarla da toplam kapasitemizi 25 binin üstüne yükselttik. Bu yatırımlarla 40 bin kişiyi istihdam ettik. Yat limanı yatırımlarımız ile 200 milyon lira bağlama geliri elde ediyoruz” dedi.

Aydıncık, Demre ve Gazipaşa Yat Limanı inşaatlarının devam ettiğini anlatan Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Kurupelit ve İzmir kıyılarındaki Özdere, Dikili, Çeşme Şifne, Çeşmealtı, Şakran yat limanları için de etüt proje çalışmalarımız sürüyor. İzmir’i 5 yeni yat limanı ile Türkiye yat turizminin başkentine dönüştüreceğiz. 2022 yılında limanlarımıza gelen kurvaziyer gemi sayısı 993’e ve yolcu sayısı 1 milyonun üstüne çıktı. Bu yıl kruvaziyer yolcu sayısının 1.5 milyonun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Şu anda 17 kruvaziyer limanımız var ve bakanlığımızca Demre, Yenikapı ve Fethiye Kruvaziyer limanları için etüt proje çalışmalarına devam ediyoruz.”

‘Foça’ya katma değer sağlayacak’

Kamu – özel iş birliği modeliyle hayata geçirilen İzmir Yeni Foça Yat Limanı ile birlikte 230’u denizde ve 100’ü karada olmak üzere 330 yat bağlama kapasitesine daha kavuşulduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, “Ayvalık ile Çeşme arası yat limanı yoktu. Şimdi eşsiz koylara ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kuzey Ege’ye yeni bir destinasyon ekledik. Yeni Foça’nın tarihi dokusuna uygun inşa edilen doğa dostu liman projemiz ile halkımıza açık; restoran, cafe, mağaza, konferans salonu, yüzme havuzu, tenis kortu ve yürüyüş alanları ile eksiksiz bir yaşam merkezi de kazandırmış olduk. 200’ün üzerinde istihdam da sağlayacak olan yat limanımız ilçeye çok büyük katma değer de kazandıracaktır” dedi.

Oasis Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Emre Kazan, konuşmanın ardından Bakan Uraloğlu’na bir anı takdim etti. Kazan, pandemiden sonra ticareti farklı açılardan düşündüklerini ve elektrik üzerine yeni gemi motorlarıyla birlikte gemicilik sektörüne giriş yapmayı planladıklarını kaydetti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx