İzmir’de öğrencilerden protesto: Bile bile yaşanmış bir cinayet

İZMİR – İzmir Öğrenci Dayanışması, Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş’ın yaşamını yitirmesine yol açan ihmalleri ve üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunları protesto etti.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen öğrenciler, “Ölmeye değil okumaya geldik” yazılı pankart ile Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüşe geçti. Çeşitli meslek odaları temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte sık sık “Seren Ertaş isyanımızdır”, “Katil KYK hesap verecek”, “Gençliğin katili saray rejimi” ve “Biji berxwedana ciwanan” sloganları atıldı. Öğrenciler yürüyüşte taleplerini dile getiren dövizler de taşıdı.

Yürüyüşün ardından açıklama yapan öğrenciler, “Asansörün bakımlarının yapılmadığı, aylardır ifade edilen şikayetlerin ise ciddiye alınmadığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgiler bir kez daha, öğrencilerin canının üç kuruşluk masraftan daha değersiz görüldüğünü gösterdi. Zeren’i yaşamdan kopartan ne basit bir olay ne de bir kaza, bile bile yaşanmış bir cinayettir” dedi.

‘EDERİ ÜÇ KURUŞ OLAN ÖNLEMLER ALINMADIĞI İÇİN ÖĞRENCİLERİN ÖLÜYOR’

Türkiye’nin dört bir tarafında sokaklara çıktıklarını söyleyen öğrenciler, okullarda ve yurtlarda yaşanan sorunlara da dikkat çekti.

Öğrenciler, “Hemen hiçbirimiz sağlıklı ve güvenli koşullarda barınamıyor, beslenemiyoruz. Nitelikli, bilimsel bir eğitim hakkından mahrumuz. Açlıkla, yoksullukla, işsizlikle, yetmediği yerde ise baskıyla terbiye edilmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ederi üç kuruş olan önlemler alınmadığı için öğrencilerin öldüğü, hayatta kalanların ise umutsuz bir karanlığa hapsedilmeye çalışıldığı bir ülke burası” diyen öğrenciler, yeni dönem KYK bursuna yapılan zammı açıklayan iktidarın “adeta öğrencilerle alay ettiğini” de dile getirdi.

“Mehmet Şimşek şirketlerin 8 trilyonluk vergi borcunun silineceğini açıklarken, öğrencilere bütçe ayrılmamasını protesto ediyoruz” diye vurgulayan öğrenciler taleplerini ise şöyle sıraladı:

-Nitelikli ve ücretsiz barınma, beslenme koşulları derhal sağlanmalıdır.

-Eğitim her düzeyde eşit, parasız, bilimsel olmalıdır.

-Üniversitelerimizde var olan baskı uygulamalarına son verilmelidir.

-Asansör denetimleri tekrar mimar ve mühendis odalarına devredilmelidir.

-Tüm öğrencilere yetecek sayıda yurt inşa edilmelidir.

-İnsanca yaşamaya yetecek ve enflasyon karşısında erimeyecek KYK bursu sağlanmalıdır.

-Zeren’in yaşamını yitirmesine neden olan sorumlular hesap vermelidir.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx