Karar yazarı Kahveci: Türkiye’de siyasi partiler birer fikir kurumları yerine çıkar örgütleri haline geliyor

Karar yazarı İbrahim Kahveci, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik tabloya işaret ederek, “Türkiye’de siyasi partiler maalesef birer fikir kurumları yerine çıkar örgütleri haline geliyor. Bunun önüne kesinlikle geçmek zorundayız. Çünkü siyasiler kendi kaderleri için ülkenin kaderini çok rahatlıkla yakabiliyorlar.” dedi.

Kahveci “İşi bilmeyenler hep iktidar mı olacak” başlıklı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya paylaşımında, cari açığı azaltacak ve ülkenin kalınmasına yardımcı olacak diye yüksek teknoloji ürünlerin üretimine 300 milyar lira destek sağlanacağını açıkladı.

Bakınız net söyleyeyim: Keşke bu işler kredi ile dönebilecek kadar basit olsa…

Bu yaklaşım bana 2021 yılında “faizleri düşüreceğiz ve yatırım artacak, kurlar yükselince ithalat azalacak ve herkes o malları düşük faizle Türkiye’de üretecek” zihniyetinin bir başka yansıması olarak geldi.

Mesele şudur: Türkiye 80-90 arası kalkınma programı haricinde hiç bir kalkınma programı uygulamadı.

Kalkınma programı öyle finansçıların sandığı gibi plansız-programsız olmuyor. Hele hele kredi veririm ve kalkınma sağlanır düşüncesi sadece bir rüyadan ibarettir.

AK Parti’nin adında “adalet” ve “kalkınma” yazıyor ama bu ülkede hiçbir şekilde uygulamadığı tam da bu iki şeydir.

Yıllardır bu konuda yazıp dururum. Ak Parti 2007 yılında yabancı sermaye bolluğunda kalkınma programına geçmesi gerekirken o paraları adeta heba etti ve fırsat trenini kaçırdı. Şimdi bırakın geleceğe yatırım yapmayı, gelecek nesillerin varlığını satarak günü kurtarıyoruz. (KÖİ projeleri vs )”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx