The Intercept: ABD, Gazze’de hedef tespitine yardım için İsrail’e ekip gönderdi

ABD’nin Gazze’ye yönelik saldırılarında hedef belirleme konusunda yardımcı olmak üzere İsrail’e bir Hava Kuvvetleri ekibi gönderdiği iddia edildi. Buna göre, elde edilen bir belge, Başkan Joe Biden yönetiminin İsrail’e gönderdiği ekibin, ABD ordusunun Gazze’deki hava saldırıları için askeri istihbarat sağlıyor olabileceğini ortaya koydu.

İsrail’in hava saldırıları ve uzun menzilli topçu saldırılarında kullanılan bilgilerin İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik harekatında merkezi bir rol oynadığına işaret eden ABD merkezli The Intercept yayın kuruluşunun haberine göre, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde elde edilen bir belge, ABD Hava Kuvvetleri’nin Kasım 2023’te ‘tam da bu tür bir istihbarat konusunda uzmanlaşan yetkilileri’ İsrail’e gönderdiğini gösterdi.

ABD HAVA KUVVETLERİ’NDEN ‘KONUŞLANMA YÖNERGESİ’

ABD istihbaratının verdiği bilgilere göre, İsrail güçleri, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 29 bini aşkın bomba attı. Buna göre, Demokrat Partili Biden yönetimi, aynı zamanda kasım ayından bu yana Gazze üzerinde gözetleme drone uçuşları gerçekleştiriyor. Bu misyonun amacı Hamas’ın Gazze’de tuttuğu rehinelerin yerinin tespit edilmesi ve bu kişilerin serbest bırakılması olarak açıklanıyor.

Öte yandan, 21 Kasım 2023 tarihinde ABD Hava Kuvvetleri tarafından, istihbarat angajman yetkilileri dahil olmak üzere İsrail’e gidecek askeri personel için ‘konuşlanma yönergeleri’ yayınlandı. Bu yönergeler, ‘Hava Savunma İrtibat Ekibi’nin yanı sıra İstihbarat Angajman Yetkilileri’ne de iletildi. Uzmanlara göre, bunun gibi bir ‘hedef alma ekibi, saldırı amaçlı hedefleme amacıyla İsrail’e uydu istihbaratı sağlamak için kullanılabilir.’

‘MUHTEMELEN İNSANLARI HEDEF ALIYORLAR’

Daha önce ABD ordusu için Irak’ta istihbarat angajman yetkilisi olarak çalışan Lawrence Cline, The Intercept’e yaptığı açıklamada, “Muhtemelen insanları, yetkilileri hedef alıyorlar” diye konuştu. Cline’ın aktardığına göre, söz konusu istihbarat angajman yetkilileri, ABD ve ‘ortak ordular’ ile istihbarat koordinasyonu yapıyor.

Söz konusu istihbarat angajman sürecinin ABD’nin İsrail ordusu ile koordine olabilmesi için düşük profilli bir mekanizma sağladığı ifade edilen haberde, bu angajmanın ‘özellikle ABD politikasının etkileşimi sınırlandırdığı zamanlarda güçlü bir araç’ olabildiği ifade edildi. Bunun ‘çok büyük bütçeler ya da ayak izi gerektirmediği’ de belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx