Bakan Fidan’dan önemli görüşme! Vize kolaylığı çağrısı

 Dışişleri Bakanı Fidan Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile telefonda görüştü. Görüşmede, 12 Aralık 2023 tarihinde yapılan AB Genel İşler Konseyi Genişleme Sonuçları ile 14-15 Aralık 2023 tarihlerinde düzenlenen AB Zirvesi Sonuçları ele alındı.

ORTAK BİLDİRİMİN ERTLENMESİ

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre; Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-AB ilişkilerine dair Avrupa Birliği Komisyonu ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan Ortak Bildirimin, öngörülenin aksine, geçen hafta düzenlenen AB Zirvesi’ne ele alınmayıp, bir sonraki zirveye bırakılmasının doğru olmadığını da ifade etti.

STRATEJİK BAKIŞ AÇISI

Dışişleri Bakanı Fidan, AB Komisyonu Üyesi Varhelyi’ye, Avrupa Birliği’nin Türkiye konusunda daha hakkaniyetli, daha sağduyulu bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi, küresel sınamaların yoğunlaştığı günümüzde AB’nin stratejik bir bakış açısıyla hareket ederek Türkiye ile ilişkileri ilerletmesi gerektiğine dikkati çekti.

VİZE KOLAYLIĞI VURGUSU

Türkiye’nin, Gümrük Birliğinin güncellenmesi, yatırım alanında işbirliğinin artırılması ve vize kolaylığı sağlanması gibi konularda Avrupa Birliği’nin en kısa zamanda somut adımlar atması beklediğini hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx