Toplu taşımada Yeni Dönem: 1 Ocak’ta Başlıyor!

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı devam toplantısında, kentin 5 merkez ilçesi için yapılan yeni düzenlemeye göre, ulaşım hatlarından elde edilen tüm gelir Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda toplanacak ve özel halk otobüsü esnafına hizmetlerinin karşılığı kilometre hesabıyla ödenecek.

Son yıllarda toplu taşıma maliyetlerinde yaşanan hızlı artışla birlikte, ulaşım esnafının kar-zarar dengesinin sağlanamaması nedeniyle alınan bu karara göre, bundan sonra özel halk otobüsleri Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (UKOME) bünyesinde çalıştırılacak.

1 OCAK’TA BAŞLIYOR

Belediye Meclisi kararına göre, 4 bin kilometrenin altında yol yapan ve 8 binden az yolcu taşıyan özel halk otobüsleri için kilometre başı 35 lira verilecek. 4 bin 1 kilometre ya da üstünde yol yapan ve 8 binin üzerinde yolcu taşıyan otobüsler için ise kilometre başına 40 lira ödeme yapılacak. Toplu taşıma gelirlerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanarak dağıtılmasını öngören yeni toplu taşıma düzenlemesi, 1 Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek ve 1 Temmuz 2024’e kadar uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx